Płatki owsiane to doskonała baza do wielu kotletów i placków. Znamy je najlepiej z przepisów na słodkie placuszki czy śniadaniowych owsianek, ale sprawdzą się doskonale również w daniach obiadowych. Dlaczego warto na stałe włączyć je do swojego menu?

Płatki owsiane - dlaczego to taki świetny produkt?

Płatki owsiane, poza tym, że są tanie, wszechstronne i wydajne, są też wysoko odżywcze. Polecamy zwłaszcza płatki owsiane górskie - są one większe i mniej przetworzone niż błyskawiczne. Są one wspaniałym źródłem błonnika, który reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom. Po ugotowaniu mają wciąż niski indeks glikemiczny, a zatem pomagają też unormować poziom glukozy we krwi - po ich zjedzeniu jej poziom we krwi wzrasta stopniowo, nie gwałtownie. Na płatki owsiane powinny uważać jednak osoby z cukrzycą - moczone lub gotowane długo owsianki nie są dla nich wskazane. Płatki zawierają też beta-glukany, które pomagają normować gospodarkę węglowodanową i lipidową (zmniejszyć poziom cholesterolu). 

Są one ponadto sycące i zapewniają wolno uwalniającą się energię - w 100 g płatków owsianych znajduje się koło 370-380 kcal. 

Kotlety z płatków owsianych - przepis podstawowy 

Składniki:

  • 200 g płatków owsianych 
  • 2 szklanki wody lub bulionu
  • 1 średnia cebula
  • 1-2 jaja
  • 1 łyżka tłuszczu (masła, smalcu lub oleju)
  • 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • sól, pieprz
  • bułka tarta do obtaczania
  • 3 łyżki tłuszczu do smażenia
  • Opcjonalnie: 3 łyżki startego sera żółtego

Sposób przygotowania:

  1. Płatki wrzućcie do wrzącej, osolonej wody i gotujcie przez 3 minuty;
  2. Przestudźcie, wymieszajcie z jajkami;
  3. Podsmażcie cebulę i dodajcie ją do płatków. Dodajcie też natkę pietruszki i ewentualnie ser;
  4. Doprawcie masę na kotlety z płatków owsianych solą i pieprzem;
  5. Uformujcie kotlety, obtoczcie w bułce tartej i usmażcie. 

Z czym łączyć kotlety z płatków owsianych?

Potraktujcie ten przepis jako bazę. Do masy na kotlety możecie dodać również przesmażone pieczarki, cukinię lub marchewkę startą na grubych oczkach i odciśniętą z nadmiaru wody. Do środka nadają się też liście szpinaku, papryka, starta brukselka, brokuły i wszystko to, co zalega wam w lodówce, w tym również kawałki wędlin czy pokrojona w niewielkie kawałki kiełbaska.

Kotlety z płatków owsianych będą pasować doskonale do sosu pomidorowego, grzybowego, czosnkowego lub jogurtowo-ogórkowego z koperkiem. Podawajcie je do kiszonych buraczków, ogórków lub kapusty. Kwaśne surówki będą ciekawym kontrastem dla łagodnych w smaku kotletów. 

Doskonałym pomysłem będzie dodanie do masy podsmażonego, wytopionego boczku pokrojonego na drobne kawałeczki. Wtedy zrezygnujcie już z sera. Mięsny tłuszcz sprawi, że kotlety z płatków owsianych pozostaną w środku wilgotne. Eksperymentować możecie również z przyprawami. Po dodaniu do przepisu podstawowego kminu rzymskiego, słodkiej i ostrej papryki, kolendry i odrobiny cynamonu powstanie bezmięsna, śródziemnomorska wersja "kofty". Możecie je usmażyć na patelni grillowej lub upiec.