Bez względu na to, czy podajecie pierogi z wody czy podsmażane, warto wiedzieć, jak doprawić farsz, aby nie był mdły i nijaki. Dobrą metodą jest przygotowanie nadzienia dzień wcześniej. Wtedy wszystkie smaki farszu dobrze się przegryzą, a wy będziecie mogli je dodatkowo doprawić, jeżeli całość okaże się np. za mało słona. Zdradzę wam, czego najlepiej użyć, aby ciasto dobrze lepiło się podczas nadziewania farszu, ale nie tylko. Podzielę się też z wami moim patentem na pyszny farsz do wytrawnych pierogów - bez 1 przyprawy nadzienie nie wychodzi tak samo dobre.

ciasto na pierogi dobrze lepiło się podczas sklejania farszu?" name="Co%20zrobi%C4%87,%20aby%20ciasto%20na%20pierogi%20dobrze%20lepi%C5%82o%20si%C4%99%20podczas%20sklejania%20farszu?">Co zrobić, aby ciasto na pierogi dobrze lepiło się podczas sklejania farszu?

Kto powiedział, że pierogi musicie przygotowywać tylko na bazie jednej, tradycyjnej mąki? Mąka najczęściej dostępna w sklepie to klasycznie typ 450 lub 650 do przygotowania naleśników, ciast biszkoptowych czy bułek. Próbowaliście kiedyś zrobić pierogi z mąki chlebowej typu 850? Najlepsza będzie pszenna lub orkiszowa. Dzięki wyższej zawartości białka, będzie bardziej elastyczna niż inne rodzaje mąki.

Na zdjęciu widzicie pierogi przygotowane przeze mnie właśnie z mąki orkiszowej chlebowej. Ten typ mąki bardzo ładnie się wyrabia - zarówno w mikserze, jak i ręcznie. Ma zwartą i elastyczną strukturę, która pozwala na szybsze wykrawanie płatów oraz nadziewanie ich farszem. Pierogi nie rozrywają się tak łatwo oraz nie pękają podczas gotowania. Spróbujcie, szczerze polecam.

pierogi ruskie z gałką muszkatołową" name="Przepis%20na%20pierogi%20ruskie%20z%20ga%C5%82k%C4%85%20muszkato%C5%82ow%C4%85">Przepis na pierogi ruskie z gałką muszkatołową

Przygotujcie dużą miskę, wałek oraz robot kuchenny, jeżeli nie lubicie ręcznie wyrabiać ciasta na pierogi. Przyda się także głęboki garnek, w którym będziemy je gotować. Do farszu na pierogi ruskie zawsze dodaję 2 solidne szczypty mielonej gałki muszkatołowej. Dzięki tej przyprawie smak klasycznego ziemniaczano-twarogowego nadzienia staje się wręcz obłędny. 

Składniki:

  • 500 g ziemniaków (ugotowanych poprzedniego dnia)
  • 500 g sera białego pełnotłustego
  • 500 g mąki orkiszowej chlebowe
  • 4 łyżki oleju
  • szklanka wrzątku
  • ząbek czosnku
  • 2 cebule
  • 3 łyżeczki pieprzu mielonego
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 szczypty mielonej gałki muszkatołowej

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki przepuśćcie przez praskę. To samo zróbcie z serem białym.
  2. Następnie wymieszajcie farsz z gałką muszkatołową, pieprzem i solą.
  3. Poszatkujcie cebulę i połączcie ją z czosnkiem.
  4. Przesmażcie warzywa na maśle tak, aby cebula była złocista i miękka.
  5. Gdy cebula z czosnkiem wystygnie, dodajcie ją do farszu. 
  6. Wymieszajcie w misce miksera mąkę z 1 szklanką wody i olejem.
  7. Doprawcie solą.
  8. Wyrabiajcie ciasto na wolnych obrotach przez około 10 minut.
  9. Po tym czasie rozwałkujcie ciasto na grubość około 0,5 cm.
  10. Wykrawajcie z niego krążki i nadziewajcie je farszem.
  11. Po skończeniu, przekładajcie pierogi do osolonego wrzątku i gotujcie przez 3 minuty od wypłynięcia.
  12. Podawajcie pierogi ruskie z gałką muszkatołową z duszoną cebulką lub kwaśną śmietaną.