Nie wiem jak u was, ale u mnie w domu (zarówno tym z dzieciństwa, jak i obecnym), blacha szarlotki znika w ciągu 2 dni. Jesteśmy fanami tego ciasta. U mamy smakuje mi zawsze, jednak dopiero, gdy po latach zaczęłam robić ją sama, okazało się, że prosty deser okazał się nieco bardziej skomplikowany. Przygotowanie owocowego nadzienia to pestka. Natomiast, gdy szykowałam ciasto półkruche, zdarzało mi się przez nieuwagę popełniać 1 błąd. Teraz już wiem, co robiłam źle. 

Ciasto półkruche - czym różni się od kruchego?

Różnice są niewielkie, ale istotne dla konsystencji wypieku. Bazą obu rodzajów tego ciasta są: masło, mąka i cukier. Proporcje tych składników w idealnym kruchym cieście zapamiętać łatwo, bo wynoszą 3:2:1 (na 3 części mąki dodajemy 2 części masła i 1 część cukru). W obu ciastach są też jajka, jednak w cieście półkruchym dodajemy całe, zaś w kruchym jedynie żółtka. Oprócz tego w cieście półkruchym jest też mniej tłuszczu (masła) w stosunku do mąki. O tym zdarzało mi się zapominać, stąd moje pierwsze, kluchowate w przeszłości, ciasta. Charakterystyczna jest dla niego również śmietana i proszek do pieczenia, który spulchni masę. Przepis na klasyczne ciasto kruche spulchniaczy zwykle nie zawiera.

Ciasto półkruche, które jest bazą szarlotki, świetnie nadaje się również do innych sezonowych owoców. W tym przepisie pomieszałam kwaskowate brzoskwinie ze słodkimi morelami. Nadzienie było tak pyszne, że miałam ochotę zjeść je prosto z garnka, ale musiałam się powstrzymać. Dodałam też do masy galaretkę, aby owocowa wkładka była bardziej zwarta i nie rozmoczyła tego delikatnego ciasta.  

Proste ciasto á la szarlotka - przepis

Składniki (na formę 25 x 30 cm):

  • 3 szklanki mąki
  • 125 g masła
  • 1 szklanka cukru
  • 0,5 szklanki kwaśnej śmietany
  • 2 żółtka
  • 1 jajko
  • 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżka cukru waniliowego

nadzienie:

  • 500 g obranych i wypestkowanych brzoskwiń 
  • 500 g wypestkowanych moreli (ich nie obierałam)
  • 1 opakowanie galaretki morelowej lub brzoskwiniowej

Dodatkowo: cukier puder do podania.

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznijcie od nadzienia: przygotowane wcześniej owoce pokrójcie w kostkę, przełóżcie do garnka. Zalejcie połową szklanki wody i duście na małym ogniu przez ok. 20 minut. Od czasu do czasy mieszajcie, by owoce nie przywarły, a przy tym szybciej zmiękły i się rozpadły. Po 20 minutach zdejmijcie owoce z ognia, dodajcie sypką galaretkę i wymieszajcie do rozpuszczenia. Dla ułatwienia, możecie odcedzić część płynu i rozpuścić w nim galaretkę, a potem wlać mieszankę do reszty owoców i dokładnie wymieszać. 
  2. Zajmijcie się ciastem: mąkę przesiejcie na blat lub stolnicę. Dodajcie proszek do pieczenia, oba rodzaje cukru i masło. Całość posiekajcie nożem lub zetrzyjcie w dłoniach, aby uzyskać luźną kruszonkę. Usypcie z niej kopiec, do środka wbijcie 1 jajko, dodajcie śmietanę, żółtka i zagniećcie ciasto. Podzielcie je na 2 części - jedna, na spód i boki, powinna być nieco większa niż druga. 
  3. Przygotujcie ciasto do pieczenia: wyłóżcie formę papierem do pieczenia. Rozgrzejcie piekarnik do 180 st. C. Rozwałkujcie większą część ciasta, wylepcie nią spód i boki formy. Dociśnijcie do ścianek i nałóżcie na ciasto jeszcze ciepłe nadzienie. Następnie rozwałkujcie 2., mniejszą część ciasta i starannie przykryjcie nadzienie. Nakłujcie widelcem wierzch ciasta - powinno ono oddychać podczas pieczenia. Pieczcie przez ok. 35-45 minut. Pod koniec pieczenia zajrzyjcie i zobaczcie, czy ciasto ma rumiany wierzch. Sprawdźcie patyczkiem, czy jest gotowe - powinien być suchy po wyjęciu z ciasta. 
  4. Gotowe, wystudzone ciasto posypcie cukrem pudrem.

Źródło: Mirabelkowy.pl