2 znane awaryjne zioła na trawienie pomogą wam szybko "zgubić" wzdętą oponkę po zjedzeniu ciężkiego obiadu czy kolacji. Esencja da wam komfort zasypiania, o który trudno z przepełnionym brzuchem. Pierwszym zielem jest oczywiście kwitnąca na fioletowo kocimiętka właściwa. Koty ją uwielbiają i wiedzą, co dobre. Kocimiętka działa rozkurczowo, dzięki czemu wspomaga leczenie kolki jelitowej i biegunki. Pomaga też się rozluźnić, w związku z czym jest polecana na bezsenność. Co jeszcze kryje się w kocimiętce? 

Jak działa kocimiętka?

W zielarskiej tradycji jest ona znana z działania przeciwzapalnego (pomaga zwalczyć ból), napotnego i uspokajającego. Można więc stosować ją pomocniczo przy przeziębieniach. Znajdujące się w kocimiętce gorycze pobudzają wydzielanie soków trawiennych - dzięki temu ziele sprawdza się przy problemach żołądkowych. Ponadto, dzięki obecności garbników, ziele kocimiętki działa bakteriobójczo, ściągająco i łagodzi podrażnienia - wystudzonym naparem można więc przemywać również skórę. 

Napar z kocimiętki pomaga też przy bólach głowy, wspiera leczenie chorób wątroby i nerek. Jest też polecany kobietom przy nieregularnym cyklu miesiączkowym. 

Drugim ważnym składnikiem tej esencji jest werbena cytrynowa. 

Werbena - na co pomaga?

Werbena, podobnie jak kocimiętka, również ma wiele zastosowań. W kontekście pełnego żołądka, ziele to działa żółciopędnie, rozkurczowo i przeciwbólowo.

Werbenę często parzy się też podczas przeziębienia - działa ona wzmacniająco i wykrztuśnie - przydaje się przy bólach gardła i kaszlu. Jest też ceniona przez kobiety przy dolegliwościach okołomiesiączkowych. Ponadto bardzo ładnie pachnie i podnosi walory smakowe naparów ziołowych. Podobnie będą działać kardamon i cynamon, które przy okazji was rozgrzeją. 

Kardamon dodatkowo pomaga zmniejszyć nudności, zgagę, gazy i wzdęcia - on również działa rozkurczowo. Cynamon zaś dodatkowo działa antyseptycznie, dzięki czemu chroni przed zatruciami pokarmowymi, powstawaniem wrzodów i niestrawnością. 

Awaryjny napar z kocimiętki i werbeny na trawienie - przepis 

Składniki:

  • 1 gałązka świeżej kocimiętki (ok. 5 cm)
  • 1 gałązka werbeny cytrynowej (ok. 5 cm)
  • 2 rozgniecione ziarna kardamonu
  • szczypta mielonego cynamonu
  • 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

  1. Włóżcie kocimiętkę, werbenę i kardamon do czajniczka lub filiżanki, zalejcie 250 ml wrzątku;
  2. Zaparzajcie przez 5 minut;
  3. Następnie przecedźcie i po 10 minutach dodajcie miód. Zamieszajcie;
  4. Posypcie cynamonem i pijcie małymi łyczkami. 

Jeśli nie macie pod ręką świeżych ziół, zaopatrzcie się w suszone w dobrym sklepie zielarskim. Wówczas ich ilość należy zmniejszyć - zastosujcie po pół łyżeczki kocimiętki i werbeny na porcję naparu. 

Źródło: Fern Green, Tylko napary, s. 82.