Gdy ceny w sklepach rosną, wiele osób zaczyna szukać sposobów na oszczędzanie na codziennych zakupach, na przykład kupując na promocjach. Wiedzą o tym producenci różnych produktów, którzy starają się oferować swoje wyroby w możliwie najniższych cenach. Musicie jednak mieć się na baczności, jeśli staracie się zachować jak najwięcej pieniędzy w portfelu. Nie wszystkie tanie wersje znanych wam produktów są dobrej jakości - mowa tu zwłaszcza o miodzie. Sprawdźcie, czym jest podrabiany miód i jak można go rozpoznać. 

Co to jest „podrabiany” miód?

Miód, który słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości, nigdy nie należał do najtańszych produktów spożywczych. Niektórzy są w stanie zapłacić za niego naprawdę dużo, jeżeli jest dobrej jakości. Jednak w sklepach można natknąć się też na bardzo tani miód, co może budzić wątpliwości. Czy taki produkt nadal można nazwać miodem? 

Tego rodzaju wyrób nazywa się miodem sztucznym, który naśladuje naturalny miód. Nie jest produkowany przez pszczoły, lecz człowieka. Powstaje najczęściej z syropu ziemniaczanego, który w wyniku podgrzania z dodatkiem kwasów rozkładany jest na cukry proste. Następnie dodaje się do niego aromaty, barwniki i inne dodatki, które sprawiają, że z wyglądu jest podobny do naturalnego miodu. Niestety, miód sztuczny jest pozbawiony wartości odżywczych i leczniczych, którymi odznacza się ten naturalny. 

Jak rozpoznać podrabiany miód?

Poza sztucznym miodem, w sklepach można się spotkać z produktami miodopodobnymi. To miód, który uzyskuje się dzięki podawaniu pszczołom cukru lub dodawaniu go bezpośrednio do miodu. By rozpoznać, czy właśnie taki „miód” macie w słoiku, możecie wykonać prosty test. Wystarczy, że obrócicie słoik z miodem do góry dnem i będziecie uważnie obserwować jego zawartość. Prawdziwy miód powinien zacząć powoli spływać w dół. Z kolei miód podrabiany będzie kapał
Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest test zapałki. Należy zanurzyć ją w miodzie, a następnie podpalić. Jeżeli miód jest naturalny, przy odpaleniu zapałki pojawi się iskra.