Staracie się dbać o zdrowie i wzmacnia organizm od wewnątrz, dzięki zdrowemu jedzeniu? Ten produkt powinien was zainteresować. Niepozorne, złociste drobinki kryją w sobie prawdziwe bogactwo witamin. Już 1 łyżeczka dziennie uchroni was przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sprawdźcie, co potrafią te małe granulki.

Małe drobinki na wagę złota

Wszyscy znamy dobroczynne właściwości miodu, ale wciąż mało mówi się o innym skarbie z ula, którym jest pyłek pszczeli lub inaczej pyłek kwiatowy. Tymczasem te niewielkie kuleczki o różnorodnych kolorach możemy znaleźć w sklepach tuż obok półki z miodami. Nie są one jednak tym samym, gdyż każda z tych granulek jest mieszanką pyłku, nektaru, miodu i śliny, którą pszczoły przenoszą do ula jako pożywienie na bieżąco oraz zapasy na później. W tych niewielkich kuleczkach kryje się więc mnóstwo dobroczynnych składników. Oprócz cukrów znajdziemy tu białko, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, fitohormony, enzymy i przeciwutleniacze. Wszystkie te cenne składniki powodują, że produkt ten ma niesamowite właściwości zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że wartość odżywcza granulek jest ściśle powiązana z jego pochodzeniem i aktualną porą roku, dlatego pyłek pyłkowi nie równy.

Na co działa pyłek kwiatowy?

  • wzmacnia organizm,
  • pobudza apetyt,
  • reguluje trawienie,
  • pomaga regenerować wątrobę,
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • poprawia samopoczucie i zmniejsza stres,
  • poprawia odporność,
  • łagodzi stany zapalne jamy ustnej,
  • poprawia koncentrację,
  • wzmacnia naczynia krwionośne,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • reguluje poziom cukru we krwi.

Jak najlepiej spożywać pyłek kwiatowy?

Aby odczuć powyższe właściwości, najlepiej wymieszać wieczorem pyłek pszczeli z wodą i wypić rano na czczo, pół godziny przed posiłkiem. W takiej formie ma zdecydowanie najlepszą przyswajalność, jednak jeśli nie lubicie takich napojów, możecie też mieszać granulki z miodem lub dodawać je do jogurtu, owsianki czy koktajlu. Należy jednak pamiętać, aby przed połknięciem dokładnie go przeżuć, aby był łatwiej przyswajalny dla organizmu. 

Ważne jednak, żeby przyjmować go regularnie, gdyż wtedy najlepiej odczujemy jego pełną moc. Jak długo można spożywać pyłek pszczeli? najlepiej przez okres od 1 do 3 miesięcy

Ile pyłku pszczelego dziennie?

Według zaleceń dorośli mogą spożywać leczniczo po 30-40 g dziennie, co odpowiada 2 łyżkom pyłku. Natomiast dzieciom poniżej 6 roku życia w zupełności wystarczą 2-3 łyżeczki na dobę. Na początku warto jednak zaczynać od mniejszych ilości i obserwować reakcję organizmu, gdyż pyłek może uczulać.  

Jak rozpoznać prawdziwy pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli nie jest co prawda tak popularny jak miód, jednak można go już spotkać w wielu sklepach. Najczęściej są to lokale ze zdrową żywnością, jednak pojawia się też w większych marketach. Zwykle jego cena waha się od 20 do 40 zł w zależności od gramatury. Tańsze produkty zwykle nie są okazją, tylko zwykłą podróbką, dlatego trzeba na nie uważać. Jeśli tylko macie taką możliwość, polecamy kupować pyłek prosto od pszczelarzy lub w sklepach pszczelarskich, gdyż będzie znacznie bardziej wartościowy.