Kurki doskonale smakują nie tylko z patelni. Możecie również wykorzystać je na farsz do pierogów, naleśników czy do mięs. Wyjdzie z nich też pyszna zupa i treściwy sos. Mają ciekawą, zwartą teksturę, a jednocześnie sporo „falbanek” i zagięć w środku. Wiemy, jak czyścić kurki. Zrobicie to szybciej, niż myślicie i nie stracicie przy tym ich cennego smaku.

Jak czyścić kurki? 2 popularne sposoby

Żelazna zasada, która dotyczy czyszczenia wszystkich grzybów brzmi: żadnego długiego moczenia. Grzyby (z wyjątkiem suszonych) nie tolerują takich kąpieli. Jedynie szybki prysznic pod bieżącą wodą wchodzi w grę. Jeśli będziecie je moczyć, stracą cały smak, aromat i konsystencję. Dodatkowo zrobią się gumowate. 

Najpopularniejszym sposobem jest oskrobanie kurek nożykiem i omiatanie każdej sztuki pędzelkiem, na sucho. Potem należy szybko przelać je wodą i osuszyć. Niektórzy taki prysznic pomijają.  Inny sposób wiąże się z krótką kąpielą. Kurki należy przesypać do dużej miski, posypać solą, zalać wrzątkiem i mieszać przez kilka minut. W tym czasie zanieczyszczenia opadną na dno miski. Wyłówcie grzyby łyżką cedzakową i powtórzcie procedurę. Zalane wrzątkiem grzyby wydzielają śluz, który ułatwia usuwanie brudu, a jednocześnie zapobiega utracie smaku. Po osuszeniu grzybów należy doczyścić je pędzelkiem w miejscach, gdzie woda nie dotarła. 

Jak czyścić kurki mąką?

Trzeci sposób jest mniej tradycyjny - stosuje go mniej osób. Ci, którzy go przetestowali, twierdzą, że jest on najlepszy. Jak czyścić kurki mąką? Przesypcie grzyby do dużej miski - powinny zajmować ok. 1/3 jej pojemności. Zasypcie je mąką pszenną. Na 100 g grzybów potrzebujecie 1 czubatą łyżkę mąki. Jeśli macie więcej grzybów, po prostu przeliczcie ilość mąki wg wagi grzybów. Obtoczcie dokładnie wszystkie grzyby w mące. Zastosować możecie również mąkę ziemniaczaną lub ryżową. Zanieczyszczenia świetnie się do nich przykleją. 

Zalejcie grzyby zimną wodą do ok. 2/3 pojemności miski i przez kilka chwil mieszajcie dłonią. Gdy woda z brudną mąką zaczną opadać na dno, przełóżcie grzyby na sitko. Najlepiej za pomocą dłoni lub łyżki cedzakowej, po kilka sztuk. Nie wylewajcie wody z miski przez sitko. Jeśli odcedzicie je w ten sposób, brud wraz z wodą znów dostanie się do grzybów i cała praca pójdzie na marne. Opłuczcie pod bieżącą wodą, osuszcie ręcznikiem papierowym i usuńcie ewentualne resztki pędzelkiem.