Jednym z takich „babcinych” sposobów jest coś, co znam z dzieciństwa bardzo dobrze, i wy na pewno też. Smak i zapach syropu z cebuli zasypanej cukrem pamiętam do dziś. Mama robiła go dla mnie, a dla mojej mamy - babcia. Dla babci z kolei - prababcia. Pamiętam też słoiki z suszonymi grzybami, w których dodatkowo znajdowały się liście laurowe. Początkowo myślałam, że dla aromatu i głębszego smaku. Po latach dopytałam, i pokazało się, że to maminy, domowy sposób na mole spożywcze. Sama od kilku lat go stosuję i przekazuję dalej. W szufladzie z przyprawami znajdziecie też inne skuteczne przyprawy do zadań specjalnych. Jedną z najcenniejszych i najbardziej uniwersalnych są aromatyczne gwiazdeczki goździków. 

Goździki - do czego stosować tę przyprawę poza kuchnią? 

Goździki swój zniewalający, korzenny zapach zawdzięczają eugenolowi. Jest to składnik aktywny olejku eterycznego, który w nich dominuje. Goździki jednak nie tylko aromatyzują herbatę czy desery. Bez goździków trudno wyobrazić sobie:

  • piernik i pierniczki
  • ciasteczka owocowe (z jabłkami, śliwkami czy gruszkami)
  • szarlotkę
  • rozgrzewające napoje (w tym kompot z suszu)
  • oraz dania wytrawne, np. modrą kapustę i pieczone mięso, np. kaczkę faszerowaną pomarańczami.

W połączeniu z pomarańczą sprawdzą się również jako naturalny odświeżacz powietrza.

Napar z 1 łyżeczki goździków (na 1 szklankę gorącej wody) parzony przez 10 minut pomaga mi również ukoić nerwy. Taki napar najlepiej pić 3 razy dziennie po ok. 100 ml. Gdy mam stresujące momenty w tygodniu, przygotowuję sobie porcję na cały dzień i przelewam go do butelki termicznej lub termosu. 

Goździki - domowy sposób na mole spożywcze

Goździki ze względu na swój intensywny aromat nadają się również do wyganiania moli spożywczych. Jak pozbyć się moli spożywczych z ich zastosowaniem? Najprościej będzie wam nasączyć kilka wacików olejkiem eterycznym z goździków i rozłożyć lub rozwiesić je w kilku miejscach domu, np. w szafkach z sypkimi produktami. To najprostszy i najszybszy sposób, jednak waciki co kilka dni trzeba wymieniać, bo wietrzeją. Gdy mam chwilę czasu, robię mydlanego „jeżyka”.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Goździkowy „jeżyk” pomoże

Aby pozbyć się nieproszonych gości, wbijam goździki w kawałek lawendowego mydła. Tak przygotowane kawałki umieszczam w szafkach z sypkimi produktami. Ryż, makaron czy kasze, w których lubią przesiadywać mole, przekładam wcześniej do szczelnie zamykanych, szklanych pojemników. Dzięki temu produkty nie przesiąkną zapachem mydła i goździków. Same mole również nie przedostaną się przez szkło do środka. Dzięki „jeżykowi” z igiełkami z goździków zapach będzie utrzymywał się dłużej. Ani mole spożywcze, ani ubraniowe, nie zniosą tych 2 aromatów w duecie. Będą rozdrażnione i zmuszone do wyprowadzki. Kawałki mydła najeżonego goździkami możecie też porozkładać w szafach z ubraniami.