Słodkie, mięsiste buraki to nasze dobro narodowe. Jesienią dojrzałe warzywa lądują w naszych swojskich zupach, kotletach, surówkach i sałatkach. Przed jedzeniem musimy je ugotować lub upiec. Czy wiecie, jak szybko i bez żadnego problemu obrać buraki ze skórki? Mamy sposób, dzięki któremu ta czynność przestani wam się kojarzyć z brudną, mozolną i przykrą pracą. 

Buraki - dlaczego warto je jeść?

Od dawna wiadomo, że buraki należą do jednych z najzdrowszych produktów na polskim rynku warzyw. W ich składzie znajdziemy całą listę mikroelementów, w tym wyróżniające się ilości żelaza, magnezu czy potasu. Skrywają też szereg witamin, a na uwagę zasługuje zwłaszcza witamina B. Jej prawidłowy poziom w organizmie wiąże się z poprawną pracą układu krwionośnego i nerwowego.

Ponadto czerwone buraki są niskokaloryczne. Kolorowy barwnik to znak zawartych w burakach antocyjanów i flawonoidów, które mogą pomagać w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Najzdrowsze są buraki surowe, np. wyciskane w wyciskarce do warzyw i owoców, pod warunkiem oczywiście, że pochodzą z certyfikowanych, organicznych upraw. 

Jak szybko obrać buraki ze skórki bez brudzenia rąk?

Buraki najlepiej gotować, wrzucając je od razu do wrzącej wody i zwracając uwagę, aby były podobnej wielkości, wtedy równomiernie się wszystkie ugotują. Gotowe, miękkie (ale nadal jędrne) musimy obrać ze skórki. Jak szybko obrać buraki "bez ofiar", czyli pochlapanej sokiem kuchni? 3 praktyczne kroki poniżej:

  • obieramy jeszcze ciepłe buraki - nie czekamy po odcedzeniu
  • buraki od razu zalewamy 2-krotnie zimną wodą
  • buraczki ze skórki obieramy zawsze w lateksowych rękawiczkach

Ugotowane buraki - przepisy

Gotowane buraki mają wiele zastosowań. Możemy na szybko zrobić koktajl z gotowanego buraka - zarówno z dodatkiem jabłka, kiwi czy selera naciowego będzie smakować przepysznie. Możemy go delikatnie dosłodzić miodem albo dorzucić kawałek banana. Na przyjęcia w domu polecamy roladki z gotowanym burakiem i kurczakiem - zbalansowane połączenie smaku warzyw i mięsa zawinięte we wrapy. Prosto, szybko, a czasami też w stylu zero waste, jeśli używamy mięsa z innego posiłku.

Gotowane buraki to też baza na klasyczną sałatkę z buraczków gotowanych do obiadu. Inna propozycja to sałatka z burakiem, gruszką i gorgonzolą - może być podana zarówno na święta, jak i zwykły dzień w ramach kolacji. Ciekawym pomysłem będą też chrupiące gotowane buraki smażone w cieście, a także różowy, apetyczny hummus buraczany.