Przychodzimy do was z bardzo szybkim i łatwym przepisem, według którego przygotujecie pyszne kluski kładzione do podania na słodko lub słono, w zależności od upodobań. Ten sprawdzona receptura od tradycyjnej różni się zmianą 1 składnika. W większości przepisów na kluseczki kładzione do przygotowania ciasta używamy wody lub bulionu (jeśli podawane są potem z wytrawnymi dodatkami) bądź mleka (jeśli przygotowywane są na słodko). Tutaj zastąpimy wymienione płyny gęstym jogurtem naturalnym typu greckiego. Dzięki temu dodatkowi z lodówki, ciasto zyska idealną konsystencję, a kluseczki, pod warunkiem, że będą odpowiednio krótko gotowane, udadzą się wyjątkowo mięciutkie, puszyste i rozkosznie delikatne w smaku. To szybki pomysł na obiad, przekąskę lub pożywny deser.

Mięciutkie kluski kładzione jogurtowe - przepis

Przez zabraniem się za robienie kluseczek, przygotujcie sobie wszystkie potrzebne akcesoria, wtedy spędzicie w kuchni nie więcej niż 15 minut. Wyjmijcie na blat: miskę, szeroki, spory garnek, 2 łyżki do kładzenia klusek oraz łyżkę cedzakową do łowienia tych ugotowanych.

Składniki:

  • 400 g gęstego jogurtu greckiego
  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej 
  • 1 jajko 
  • 150-160 g mąki pszennej (ok. 1 szklanki)
  • 1/2 łyżeczki soli 

Dodatkowo do gotowania klusek: ok. 2 l wrzątku zagotowanego z 1 płaską łyżeczką soli. 

Sposób przygotowania:

W misce wymieszajcie jogurt, całe jajko i sól, aż powstanie jednolita masa. Do masy dodajcie czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej i znów lekko wymieszajcie, żeby mąka się wchłonęła. Następnie dodawajcie stopniowo, po łyżce mąkę pszenną, delikatnie mieszając, do momentu, aż ciasto będzie gęste na tyle, że jak nabierzecie je na łyżkę, to powoli z niej spłynie. Nie mieszajcie zbyt długo, żeby nie zdążył się uwolnić gluten. Jeśli ciasto osiągnie właściwą konsystencję, a w szklance zostanie wam jeszcze trochę mąki pszennej, nie dodawajcie jej na siłę. Im mniej mąki, tym smaczniejsze, bardziej miękkie i puszyste kluski

W dużym garnku zagotujcie wodę. Klusek kładzionych nie musicie specjalnie formować, tylko przekładać pojedynczo z łyżki do wrzątku. Po umieszczeniu w garnku wszystkich klusek, odczekajcie chwilę, zanim je zamieszacie. Kluseczki kładzione lubią opadać na dno garnka i lekko do niego przywierać, ponieważ przygotowywane są z luźniejszej masy ciasta. Dlatego lepiej poczekajcie i dopiero, gdy już lekko się podgotują (ok. pół minuty), ostrożnie je zamieszajcie. Gotujcie kluski maksymalnie 2 minuty od wypłynięcia, a następnie wyłówcie je przy pomocy łyżki cedzakowej. W trakcie gotowania kluski odrobinę się powiększają, a po ugotowaniu każda ma nieco inny kształt i właśnie tak powinno być. 

Kluski kładzione jogurtowe - z czym podać?

Kluski kładzione jogurtowe można serwować na słodko np. z sosem na bazie śmietanki 30%, podgrzanej z odrobiną cukru, np. waniliowego. Jeżeli lubicie cynamon, możecie nim posypać gotowe danie. Świetnie będą tutaj pasować również drobne owoce bądź wiórki czekolady. Kluseczki kładzione pasują też do jarzynowej bądź letniej zupy owocowej. W wersji wytrawnej polecamy podać kluski z podsmażoną cebulką i boczkiem albo z ulubionym sosem – warzywnym, grzybowym lub tradycyjnym sosem mięsnym.

Jak zrobić drobne kluseczki kładzione dla dzieci?

Jeżeli szykujecie kluski dla dzieci, zadbajcie, aby były mniejsze, niż te dla dorosłych. By uzyskać drobniejszy kształt a la szpecle, gotowe ciasto partiami przeciskajcie do wrzątku przez sitko z większymi oczkami. Możecie w tym celu użyć np. naczynia z dziurkami do gotowania na parze. Gotujcie je tylko 1 minutę, tyle w zupełności wystarczy przy mniejszych kluskach. Po przelaniu na durszlaku, warto je jeszcze zahartować zimną wodą, żeby zachowały idealny kształt. 

Źródło przepisu: www.dietamojapasja.com