Czarnuszka siewna jest też nazywana czarnym kminem lub potocznie, "złotem faraonów". Nie bez powodu - ma całkiem bogatą listę dobroczynnych właściwości. Z czego jest znana czarnuszka? Ma ona całkiem sporo właściwości, o których pewnie jeszcze nie wiecie. 

Napar z czarnuszki - właściwości

W nasionach czarnuszki kryją się cenne olejki eteryczne, alkanoidy, flawonoidy oraz fitosterole. Czarne ziarenka zawierają też mnóstwo witaminy E oraz sporo minerałów, w tym wapnia, cynku, miedzi, potasu i żelaza. Znajdziecie w nich również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym około 1% omega-3, 58% omega-6 i 25% omega-9. 

Czarnuszka, dzięki obecności tymochinonu w olejkach eterycznych, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Tymochinon sprawia, że czarnuszka pomaga goić i regenerować uszkodzenia skóry oraz zmiany skórne związane z trądzikiem, w tym nowsze i starsze blizny. Nasionka działają też antyalergicznie i antyoksydacyjnie, chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem organizmu. Okłady z przestudzonego naparu z czarnuszki pomogą też ukoić i wyciszyć zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dzięki antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom, taki okład ureguluje też produkcję sebum. Dzięki temu nowe wypryski będą pojawiać się rzadziej. Napar możecie też potraktować jako wcierkę do przetłuszczających się włosów (do skóry głowy). 

Esencja z nasion czarnuszki pomaga też w razie problemów z górnymi drogami oddechowymi. Chroni również wątrobę, pomaga obniżyć "zły" cholesterol LDL i ciśnienie krwi oraz wspiera prawidłową pracę serca. Mogą (i powinni) ją pić również ci, którzy mają problemy żołądkowe - olejki eteryczne z czarnuszki pomagają hamować wydzielanie kwasu żołądkowego przy nadkwasocie, co może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka powstawania wrzodów. Ponadto, w przeciwieństwie do pieprzu, nie podrażnia żołądka, a ma pikantny smak, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem mogą zastąpić nią pieprz. 

Jak zrobić napar z czarnuszki? Przepis

Składniki:

  • 1 łyżeczka nasion czarnuszki
  • 200 ml wody

Sposób przygotowania:

  1. Rozdrobnijcie nasiona czarnuszki - możecie je rozbić młotkiem lub zmielić;
  2. Zalejcie wodą i gotujcie przez 10 minut;
  3. Po upływie tego czasu przecedźcie i pijcie 2-3 razy dziennie przed posiłkami.  

Kto powinien unikać naparu z czarnuszki?

Napar i wywar z czarnuszki rozkurcza mięśnie, w tym mięśnie macicy, dlatego nie powinny go pić kobiety w ciąży. Jeśli regularnie przyjmujecie leki (w tym moczopędne lub na nadciśnienie) i chcecie zacząć pić czarnuszkę, skonsultujcie się wcześniej ze swoim lekarzem. Czarnuszka może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami (nasilać lub osłabiać ich działanie).