Gorzka, mleczna, z orzechami, nadziewana– od rodzajów czekolady może się zakręcić w głowie. A jak wspaniale smakuje na gorąco, jako aromatyczny rozgrzewający napój... Czekolada używana jest nawet jako kosmetyk. Zabiegi czekoladowe ujędrniają, nawilżają i wygładzają skórę, odchudzają i działają odmładzająco.

Smakołyk z daleka

Czekoladę odkrył w Ameryce Krzysztof Kolumb, a do Europy ziarna kakaowca, z których wytwarza się czekoladę, przywiózł Ferdynand Cortez. Wśród Azteków i Majów popularny był napój z ziaren kakaowca, przyprawiony na ostro. Ale nie dość, że wyglądem przypominał brudną wodę, to jeszcze nie zachwycał smakiem. Hiszpańscy mnisi wpadli więc na genialny pomysł, by do kakaowego płynu dodać cukier, cynamon i anyż i to okazało się strzałem w dziesiątkę. Napojem bogów delektowała się cała Hiszpania. Tajemnicy przyrządzania nowego napoju Hiszpanie strzegli przez sto lat, ale w XVI wieku znaleźli naśladowców we Francji i w innych częściach Europy. Pierwsze tabliczki czekolady pojawiły się w XIX wieku. Ojczyzną czekolady w takiej formie, jaką znamy obecnie, jest Szwajcaria.

Czekoladowy deser - czekolada do picia

Czekolada, a dokładniej kawałki dobrej czekolady, sprawdzą się w słodkich propozycjach na deser. Poniżej prosty, ekspresowy przepis.

Składniki:
•    1/2 szklanki mleka w proszku
•    1/4 szklanki kakao
•    1/4 szklanki cukru pudru Diamant
•    kawałki czekolady
•    mini pianki marshmallow
•    pokruszone lizaki (najlepiej świąteczne cukrowe laseczki)


fot. mat. prasowe Diamant

Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania jest wyjątkowo prosty. Wystarczy wsypać warstwami wszystkie sypkie składniki do dużego kubka, a jeśli chcesz zrobić dla kogoś prezent – do dużego, czystego słoika o odpowiedniej objętości. Następnie na wierzch wysyp pokruszone lizaki oraz mini pianki. Prezentowy słój zakręć delikatnie i przygotuj etykietę z listą składników i życzeniami. Jeśli jednak chcesz skonsumować czekoladę od razu, wystarczy że zalejesz całość wrzątkiem, wymieszasz i gotowe.

Co tkwi w tabliczce

Czekolada nie tylko nie psuje zdrowia, ale wręcz je poprawia – twierdzą amerykańscy naukowcy. Usuwa zmęczenie, zwalcza wyczerpanie nerwowe, pomaga na kłopoty z trawieniem, poprawia apetyt. Daje uczucie zadowolenia, rozjaśnia umysł. W zależności od tego, czy jest z mlekiem, czy bez– zawiera różne ilości cukru, ok. 30 proc. tłuszczu i od 2 do 9 proc. białka. W czekoladzie znajdziemy też wit. B6, B2, A, E, B3, B12, kwas foliowy i kofeinę. Tłuszcze i węglowodany dostarczają organizmowi energii i zapewniają uczucie sytości. Żelazo sprzyja dotlenieniu mózgu. Magnez poprawia pracę komórek nerwowych, a cynk i selen zwiększają wydzielanie endorfin – substancji znieczulających i osłabiających działanie stresu. Warto wiedzieć, że rzadkie są alergie na czekoladę – najczęściej uczulają znajdujące się w niej orzechy i mleko.

Czekolada a charakter

Nowozelandzki psychoterapeuta dopatrzył się związku między rodzajem czekolady a osobowością człowieka. I tak osoby wybierające czarną czekoladę myślą perspektywicznie, amatorzy czekolady mlecznej to natury romantyczne, gorzką preferują ci, którzy cenią rzeczy dobrej jakości. Czekoladą z nadzieniem kawowym delektują się niecierpliwi, a pomarańczowe wybierają dobrze radzący sobie w trudnych sytuacjach. Czekoladę z toffi najbardziej lubią osoby zmysłowe.