Sok z głogu bierze się z owoców tego krzewu, które są zbierane jesienią. Od maja do czerwca kwitną za to jego ozdobne, białe i różowe kwiaty, które na pewno widzieliście w wielu ogrodach i parkach. Głóg rośnie również na dziko w lasach. Jego kwiaty również nadają się do zaparzenia, jednak to sok z głogu jest bardziej znany i ma więcej zastosowań. 

Sok z głogu - dlaczego warto go pić? 

Sok z głogu zawiera sporo witamin, w tym m.in. z grupy B, witaminę C oraz PP. Jest też bogaty w minerały, takie jak magnez, fosfor, potas, wapń i sód. W świeżym soku z głogu znajdziecie też flawonoidy, które są antyoksydantami. Chronią one organizm przed wpływem szkodliwych wolnych rodników. Flawonoidy działają też rozkurczowo, dzięki czemu sok z głogu świetnie sprawdza się w przypadku problemów z żołądkiem i w ramach regeneracji mięśni po ciężkim wysiłku, treningu lub podczas miesiączki. Flawonoidy pomagają też opóźnić starzenie się komórek. W soku znajdziecie też procyjanidy, które wspierają regulację ciśnienia krwi. Nie wszyscy ciśnieniowcy jednak powinni go pić, o czym jeszcze nieco niżej wspomnimy. 

Sok z głogu - na co go pić?

Sok z głogu reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego. Będzie on wsparciem dla osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu w procesie obniżania go i pomoże utrzymać ciśnienie w normie. Sok jest zalecany przy miażdżycy, nadciśnieniu i przy zmniejszonej kurczliwości mięśnia sercowego. 

Przyda wam się również jako pomoc przy leczeniu infekcji i jeśli chcecie wzmocnić swoją odporność i zapobiec sezonowym infekcjom. Sok z głogu działa antybakteryjnie, pomaga chronić przed grzybami i wirusami. Będzie on też pomocą dla osób, które skarżą się na problemy z żołądkiem, w tym niestrawnością, zaparciami i biegunkami. Bierze udział w regulacji procesu trawienia. 

Najbardziej znany jest on jednak wśród seniorów, którzy często miewają problemy z krążeniem i sercem. Pomoże też obniżyć poziom cukru we krwi – dlatego pić go mogą i powinni także diabetycy oraz osoby, którym często "skacze cukier" i są na niego wrażliwe. 

Sok z głogu zda egzamin również wśród wymagających, nerwowych osób – pity regularnie, pomaga zmniejszyć napięcie i stres. Przydaje się również przy problemach ze snem, tak samo zadziała napar z jego kwiatów. 

Poza szerokim spektrum działania na samopoczucie, ma on też wpływ na urodę. Ekstrakt z owoców głogu jest częstym składnikiem kosmetyków do wypadających włosów. Jeśli takie macie, warto zadbać o nie również od środka, pijąc sok. Jak to robić?

Sok z głogu - jak stosować?

Skoncentrowany sok zrobiony przez siebie lub kupny pijcie 2x dziennie po 2-3 łyżki, na 30 minut przed jedzeniem. Otwarty sok przechowujcie w lodówce nie dłużej niż 21 dni. Sprawdzajcie w międzyczasie, czy się nie psuje. 

Jeśli macie do dyspozycji suszone owoce głogu, pijcie 2 razy dziennie po szklance świeżo przygotowanego naparu. Wystarczy zalać 2 łyżeczki owoców szklanką wrzątku i zaparzyć przez 20 minut. Przygotowujcie go na bieżąco i nie przetrzymujcie niewypitej porcji do wieczora. 

Sok z głogu - przeciwwskazania. Kto nie powinien go pić? 

Jeśli na stałe zażywacie jakiekolwiek leki i macie choroby przewlekłe, skonsultujcie pomysł picia soku z głogu ze swoim lekarzem. Sok z głogu może zakłócać lub nasilać działanie niektórych leków nasercowych. Nie łączcie go też na własną rękę z innymi lekami na ciśnienie, digoksyną lub innymi ziołami, które mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Nie jest też wskazany dla osób o zbyt niskim ciśnieniu krwi – może on je jeszcze bardziej obniżyć. Nie powinny go pić również dzieci do 12. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.