Każdy etap przygotowywania sernika jest istotny. Począwszy od perfekcyjnego ubicia białek z dodatkiem soli. To samo tyczy się żółtek, których nie wolno dodawać w całości, lecz partiami - tak, aby nie zaburzyć puszystości masy. Te i wiele innych porad znamy z zeszytów i opowiadań najstarszych gospodyń domu, które przekazują je z pokolenia na pokolenie. Nie bez powodu ich wypieki mają specjalne miejsce w naszych sercach - domowe, aromatyczne i bezsprzecznie doskonałe. Zdradzamy wam jeden z nich, który ma kluczowe znaczenie tuż przed pieczeniem sernika.

Czego nie wolno robić podczas mieszania masy serowej?

Przygotowujecie masę na sernik pieczony? Ta zasada powinna przyświecać każdemu z was, już od początku szykowania ciasta. Zaopatrzcie się w drewnianą łyżkę lub kopystkę. Ciasta na białkach, takie jak między innymi sernik, powinniście mieszać jedynie drewnianymi akcesoriami, tylko w jedną stronę. Dzięki temu nie zaburzycie perfekcyjnej piany z białek, dodawanej do sera. W przeciwnym wypadku istnieje spore ryzyko, że rozbijecie ich wiązania i z puszystego sernika nici.

Odpowiednia kolejność to:

  • ubicie białek na sztywno;
  • dodanie po jednym żółtku do masy;
  • następnie roztarty w makutrze lub mikserze ser łączycie z ciepłym masłem i mąką;
  • dopiero na tym etapie, partiami dodajcie masę jajeczną łyżką, mieszając w jedną stronę.

Dzięki temu masa stopniowo będzie rzadsza, bez ryzyka, że ciężki ser zdominuje jajka. Wymaga to cierpliwości, jednak na końcu efekt was przyjemnie zaskoczy.

Ciasta na białkach, których ta zasada również dotyczy

Sernik to nie jedyne ciasto na białkach, które powinno piec się z zastosowaniem tej techniki. Przydaje się również przy okazji przygotowywania:

  • ciasta Piegusek - doskonałe ciasto w typie babki makowej, któremu lekkości nadają użyte białka. Nie zawiera żółtek, dlatego świetnie nadaje się do upieczenia zawsze wtedy, gdy pozostaną nam zamrożone białka.
  • ciasta Zebra - dwukolorowe ciasto, które robi wrażenie dzięki charakterystycznym paskom. Użycie perfekcyjnie ubitej piany i oranżady to klucz do sukcesu.
  • rolady biszkoptowej - każdy biszkopt musi mieć odpowiednio ubite białka jaj - bez tego ani rusz, nie pomoże nawet proszek do pieczenia.
  • ciasta Murzynek - ciężkie i wilgotne ciasto czekoladowe ratuje puszysta piana, która napowietrza deser.
  • ciasta jogurtowego - to ciasto, w którym najczęściej wychodzi zakalec. Dzięki zastosowaniu tej metody, nigdy się nie pojawi w waszym wypieku.