Mięso najczęściej kupujemy w formie surowej. Warto więc odpowiednio je przechować lub zakonserwować, by potem nie okazało się, że mamy go za dużo do wykorzystania. Domowe konserwy dodatkową mają zaletę. Wiemy, jakie składniki używamy i ograniczamy dostęp substancji konserwujących. Dzięki temu można jeść mięso przygotowane w zdrowszy sposób. 

Jak kupować mięso?

Przede wszystkim kupując mięso, trzeba zwrócić uwagę, by było jak najświeższe. Sprawdzajmy, skąd pochodzi, wybierajmy mięso od lokalnych rzeźników. Kupujmy mięso pod koniec robienia zakupów, mamy wtedy pewność, że nie będzie poza lodówką zbyt długo.

Warto zaplanować, do jakich dań go użyjemy i ile będziemy go potrzebować. Mięso poddajemy obróbce od razu po przyniesieniu do domu. Nie czekamy, od razu decydujemy, ile mięsa zamrozimy, ile wykorzystamy do obiadu, a ile w inny sposób, na przykład robiąc mięso w słoiku. Ważne, żeby do krojenia mięsa używać przeznaczonej do tego celu deski i noża oraz myć ręce po kontakcie z surowym mięsem.

Jak przechowywać mięso?

Mięso przechowujemy w lodówce. Świeży kawałek wytrzyma maksymalnie 1-2 dni, nie dłużej. Zawsze sprawdzajmy, czy mięso jest świeże – powinno pachnieć neutralnie i mieć odpowiedni kolor.

Najprostszym sposobem na wydłużenie daty przydatności mięsa do spożycia jest jego zamrożenie. Możemy mrozić cały kawałek mięsa, pokroić je w kostkę (np. do gulaszu) lub plasterki (np. na schabowe) lub zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Maszynki do mięsa, które znajdziemy w sklepach to przydatne urządzenie w kuchni – oprócz podstawowej opcji mielenia mięsa, często wyposażone są w nasadki do robienia kiełbasy, sitka do mielenia maku czy siekania warzyw.

Przygotowane mięso mielone umieszczamy w foliowym woreczku i mrozimy. Warto poporcjować mięso, tak by nie musieć rozmrażać wszystkiego na raz. Zamrożone mięso możemy przechowywać w zamrażarce kilka miesięcy, najdłużej wytrzyma wołowina, bo aż do roku czasu, najkrócej drób – około pół roku. Możemy też zamrozić mięso już upieczone lub ugotowane – również wytrzyma w zamrażarce kilka miesięcy. Zawsze zapiszmy na woreczku datę mrożenia, ułatwi nam to sukcesywne zużywanie zapasów we właściwym czasie.

Innym sposobem jest zapakowanie mięsa próżniowo. Wtedy możemy trzymać je w lodówce, jednak z pewnością nie tak długo jak w zamrażarce. Mięso zapakowane próżniowo możemy też mrozić. Jak rozmrażać mięso? Stopniowo, najlepiej umieścić je w lodówce lub rozmrażać na kuchennym blacie. W przypadku pieczeni lub mięsa w sosie, możemy rozmrażać je od razu w garnku na gazie lub w piekarniku.

Jak konserwować mięso?

Dobrym sposobem jest również peklowanie mięsa. Peklowanie za pomocą soli sprawia, że mięso dłużej zachowuje swoje właściwości, ma ładny kolor, a do tego smak i aromat z przypraw. Mięso możemy peklować na mokro lub na sucho. Peklowanie na mokro oznacza, że mięso musi poleżeć w przygotowanej zalewie co najmniej kilka dni. Z kolei peklowanie na sucho oznacza umieszczenie mięsa w naczyniu z przyprawami i solą, ale bez wody. Czas przygotowania jest taki sam. Peklowanie to dobry wstęp do gotowania czy duszenia mięsa.

Mięso warto też przerabiać na domową wędlinę. Wędzenie i suszenie skutecznie wydłuża czas na spożycie mięsa. Możemy również mięso upiec lub ugotować – tak przygotowane przechowujemy w lodówce.

Jeszcze inną metodą jest przygotowania mięsa w słoikach. Do konserwowania używamy wtedy soli, mięso powinno odstać w niej i przyprawach kilkanaście godzin. Następnie nakładamy je do słoików, możemy też dolać wody, jeśli chcemy, by w słoiku powstała apetyczna galaretka. Następnie słoiki z mięsem gotujemy w garnku z wodą – najlepiej proces gotowania powtarzać przez dwa-trzy dni przez określony czas. Tak zrobione mięso będzie dobre na kanapkę, ale też do dań typu bigos. W naszej galerii znajdziecie przepisy na ten smakołyk i nie tylko!

 

Zobacz także: Mięso z piekarnika.