Topinambur to warzywo, które znało pokolenie naszych mam i babć. W szczególności babcie potrafiły wyczarować z niego pyszne i pożywne dania. W szczególności cieszył się powodzeniem przed II wojną światową. Wzmianki o nim można znaleźć w starych książkach kucharskich. Właśnie w nich topinambur znany był również pod nazwą słonecznik bulwiasty. Zachęcamy do skorzystania z zebranych przez nas przepisów. 

Topinambur - przepisy, które odkrywamy na nowo

Topinambur, podobnie jak jarmuż czy brukiew, to retro warzywo, które wraca do łask. Przepisy na topinambur w kuchni naszej prababci pojawiał się dość często, później nieco o nich zapomnieliśmy, aby na fali mody na warzywa korzeniowe i rozmaite bulwy na nowo sobie przypomnieć o topinamburze. Topinambur, inaczej karczoch jerozolimski lub słonecznik bulwiasty, pochodzi z Ameryki Północnej. Sporych rozmiarów bulwy topinamburu rosną pod ziemią, a na długiej łodydze widoczny jest kwiat w intensywnie żółtym kolorze. Sezon na to warzywo trwa od jesieni do późnej zimy - wtedy też smakuje najlepiej i jest najbardziej dostępny. Topinambur w przepisach nie tylko zaskakuje smakiem, ale też wartościami odżywczymi - zawiera bowiem spore dawki potasu, żelaza i witaminy B1. Jedząc topinambur, przyswajamy też błonnik, który jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawienia.

Topinambur - puree czy zupa z retro warzywa

Topinambur może być używany podobnie jak ziemniak. Warto jednak wiedzieć, że po obraniu nie trzeba go gotować. Dlatego starty na dużych oczkach tarki może być dodawany do surówek. Aby nie ściemniał, dobrze jest skropić go sokiem z cytryny. W ten sposób uda się surówka z młodej kapusty z topinamburem. W ramach dania obiadowego topinambur sprawdzi się przede wszystkim jako główny składnik zupy krem, a jako dodatek sprawdzi się w postaci puree. Topinambur puree możemy podać do kotleta schabowego lub innego chrupiącego mięsnego przysmaku. Z kolei zupa z topinamburu najlepiej smakuje przygotowana z dodatkiem innych sezonowych warzyw, w tym kalafiora, korzenia pietruszki i marchewki.

Topinambur na słodko! Przepisy, które zaskakują

Topinambur warto upiec - w postaci domowych chipsów lub frytek bulwa ta będzie pyszną przekąską lub dodatkiem do dania głównego. Swoje pomysły na topinambur mają także szefowie kuchni - brytyjski ekspert nie tylko od kuchni włoskiej, Jamie Olivier, poleca łączyć go z szałwią, liściem laurowym i tymiankiem, a z kolei Rafał Zaręba, szef kuchni restauracji Warszawski Sznyt, topinambur wykorzystuje do przepisu na sernik! Warzywo po obróbce termicznej i połączeniu ze słodkimi dodatkami zyskuje wyjątkową aksamitność i naturalną słodycz.

Zobacz też przepisy na dietetyczny obiad!