Zapach smażonego czosnku budzi apetyt - trudno wyobrazić sobie bez tego aromatu gotowanie. Nie tylko przyciąga smakoszy. Według ludowych wierzeń i tradycji służył on niegdyś do odstraszania wampirów. Główka i ząbki przydają się również w innych, bardziej przyziemnych okolicznościach, i to nie tylko kulinarnie. Spójrzcie na to warzywo inaczej niż do tej pory. Będziecie zaskoczeni jego działaniem. 

Czosnek - nietypowe zastosowania

Nie wyrzucajcie łupin po czosnku. Przydadzą wam się w spiżarni. Zbierajcie łuski po obraniu czosnku do pojemnika, a gdy już będziecie mieć większą ilość, rozsypcie je na warzywach, które przechowujecie luzem: np. na marchewce, cebuli czy ziemniakach. Dzięki temu warzywa dłużej pozostaną świeże i nie będą gnić.

Łupiny z czosnku sprawdzą się też jako odżywka do roślin. Wystarczy zalać je wodą, odczekać 4 dni, odcedzić i stosować jako oprysk na mszyce. Zaatakowane przez mszyce kwiaty (te, które dobrze znoszą zraszanie) należy spryskiwać kilka razy w tygodniu. Mszyce wkrótce się wyniosą.

Czosnek, ale w połączeniu z goździkami poradzi sobie również z innymi owadami. Będzie to doskonały domowy sposób na muchy. Połączenie 2 intensywnie działających (i pachnących) kuchennych składników gwarantuje sukces. Przy czosnkowo-goździkowym sposobie, inne, bardziej inwazyjne domowe sposoby na muchy, takie jak lep czy packa, będą zbędne. Jak wykorzystać ten sposób? 

Domowy sposób na muchy: czosnek i goździki 

Obierzcie kilka ząbków czosnku i delikatnie rozgniećcie, by uwolnić z nich aromat. Następnie wbijcie kilka suszonych goździków w ząbki i rozłóżcie je na spodeczkach, najlepiej na parapetach i w okolicy przeciągów oraz na blacie w kuchni, gdzie muchy lubią się pojawiać. Na 2. dzień nieproszeni goście zmienią kierunek lotu i przestaną się u was pojawiać. Ten domowy sposób na muchy działa również na inne owady. Jeśli wolicie słabsze aromaty niż czosnek z goździkami, rozłóżcie w domu torebki po herbacie ziołowej: lawendowej lub miętowej lub zastosujcie domową pułapkę na muchy.