Teoretycznie do patelni teflonowej czy ceramicznej nie powinno nic przywierać i powinna ona być łatwa w czyszczeniu, ale zdarza się inaczej. Wiele osób ma za nic wskazówki producenta i szoruje po takiej patelni szorstkim zmywakiem lub chropowatą stroną gąbki, ale nie radzimy tego robić, bo powstają rysy. Lepiej będzie zalać patelnię ciepłą wodą i odstawić do namoczenia, a potem umyć miękką strona gąbki i płynem do naczyń. A co z wyjątkowo upartymi lub starszymi resztkami po smażeniu? Nasz sposób jest łagodniejszy, ale równie skuteczny. Zadziała również na patelnie oraz opiekacz i przypaloną w środku gofrownicę z ceramiczną powłoką.

Dlaczego nie wolno używać porysowanego teflonu?

Teflon podczas smażenia nie wchodzi w reakcję żywnością, topi się dopiero w temp. 327 st. C i ma niski współczynnik tarcia, dzięki czemu resztki jedzenia zwykle łatwo można z niego usunąć. Tworzywo jest jednak delikatne i łatwo zarysować je metalową łyżką, łopatką czy widelcem. Aby tego uniknąć, używajcie akcesoriów kuchennych z nylonu, silikonu czy poliamidu lub z drewna. Nie zarysują one powierzchni patelni i są łatwe w czyszczeniu.

Problem może pojawić się, gdy uszkodzicie teflonową powłokę i zacznie ona odchodzić od patelni. Co ważne, same odpryski z teflonu nie mają negatywnego wpływu na nasze samopoczucie. Problemem są związki, które wiążą teflon ze stalą lub innym materiałem, z którego wykonana jest patelnia. Jedzenie może wchodzić z nimi w niepożądaną reakcję. Takie naczynie trzeba niestety wyrzucić - nie da się go uratować. 

Jak wyczyścić patelnię teflonową w środku? Usmażcie „placek”

Teflon czy ceramiczną powłokę można jednak bezinwazyjnie doczyścić - z tłuszczu, zaschniętych resztek, przypaleń. Przy okazji pozbędziecie się nieprzyjemnego zapachu. Ten placek w żadnym wypadku nie nadaje się do jedzenia, ale jest za to skuteczny. Przygotujcie:

  • 1 łyżkę sody oczyszczonej
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 szklanki wody

Wymieszajcie wszystko widelcem na ciasto o płynnej konsystencji. Wylejcie placek na powierzchnię patelni i rozlejcie równomiernie - jakbyście smażyli naleśniki. Odczekajcie 5 minut i podważcie delikatnie gorący placek silikonową łopatką. Placek zbierze brud i trzeba go wyrzucić. Odczekajcie chwilę, aż patelnia ostygnie i przetrzyjcie jej powierzchnię ręcznikiem papierowym. Jeśli chcecie w ten sposób wyczyścić również boki patelni, przygotujcie grubszy placek, z 2x większej ilości składników.