Mazurek to bardzo popularne ciasto, które pięknie wychodzi na zdjęciach oraz zbiera uznanie wśród gości i domowników. Co zrobić, by smak i konsystencja ciasta były równie dobre, jak jego wygląd? Nadzienie czy też apetyczne zdobienia i dekoracja są w jego przypadku najmniejszym problemem. Istnieje przynajmniej kilka innych, bardziej "technicznych" przyczyn, dla których mazurek nie wychodzi. Problemem najczęściej jest zbyt twarde lub zbyt kruche ciasto. Oto 3 możliwe przyczyny: zbyt długie zagniatanie ciasta, zbyt ciepłe składniki, niewłaściwe składniki. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Jak długo zagniatać ciasto na mazurek?

Najlepszy cukiernik potrafi wyłapać moment, kiedy przestać wyrabiać ciasto - to kwestia praktyki. Spód do mazurka zwykle jest z ciasta kruchego. Nie wymaga ono aż tyle wyrabiania, co np. masa na chleb. Zbyt długie zagniatanie sprawi, że ciasto straci przyjemną, delikatną i typową dla mazurków wielkanocnych kruchość, a dodatkowo zacznie twardnieć. Ciasto na mazurek trzeba wyrabiać szybko, wystarczy kilka minut. Możecie zrobić to ręcznie lub w malakserze, do grudkowatej konsystencji, przypominającej kruszonkę.

Po wyrobieniu owińcie kulę ciasta w folię spożywczą i włóżcie do lodówki na 30 minut odpoczynku. W chłodnej temperaturze warstwy się połączą i masa nabierze niezbędnej wilgoci. Po pół godzinie rozwałkujcie ciasto między papierem do pieczenia lub folią według wymiarów blachy i pieczcie zgodnie z przepisem.

Jaka jest właściwa temperatura składników spodu do mazurka?

Ciasto na mazurki wielkanocne nie lubi ciepła. Preferuje chłodne temperatury nie tylko po przygotowaniu, ale i w jego trakcie. Ciasto należy utrzymywać jak najdłużej w chłodzie. Jeśli przygotowujecie je z wyprzedzeniem, dobrze będzie je zamrozić i rozmrozić dopiero w dzień pieczenia. Masło, używane do jego przygotowania również nie powinno być ciepłe - jeśli takie będzie, spód może wyjść twardy i gumowy.

Jak jeszcze ustrzec się ciepła? Możecie włożyć stolnicę lub deskę do wyrabiania ciasta do lodówki lub lodowatej wody. Kruche ciasto polubi też wyrabianie malakserem lub "masaż" chłodnymi dłońmi - odwdzięczy się odpowiednią konsystencją. 

Jakich składników nie używać do ciasta na mazurek? 

Wystrzegajcie się margaryny - ciasto na mazurek nie powinno zawierać. Jeśli już musicie jej użyć, zastąpcie wodę w przepisie na ciasto kwaśną śmietaną 18%. Zamiast margaryny zdecydowanie lepiej sprawdzi się czyste lub połączone ze smalcem, prawdziwe masło.