Nie musicie wydawać fortuny na drogie kremy przeciwzmarszczkowe. Znacznie tańszy i w pełni naturalny sposób na piękniejszą i gładszą skórę znajdziecie w szafce z przyprawami. Zalejcie wrzątkiem i pijcie regularnie, a na efekty nie będziecie musieli długo czekać.

Naturalny eliksir na zmarszczki i nie tylko

Jeśli macie na swoich półkach kremy przeciwzmarszczkowe, przyjrzyjcie się dokładnie ich składom, a wielu z nich możecie zauważyć anyż. Ten popularny w kuchni produkt jest składnikiem wielu kosmetyków, ze względu na wspaniałe właściwości wygładzające skórę. Wszystko dlatego, że pomaga tworzyć nowe włókna kolagenowe, dzięki czemu spłyca już istniejące zmarszczki i zapobiega tworzeniu się nowych. Ta przyprawa będzie jednak cenna nie tylko dla dojrzałej, ale też młodzieńczej skóry, ponieważ działa antybakteryjnie, dzięki czemu przyspiesza gojenie się niedoskonałości. Co więcej, pomaga też redukować sebum, zwężać pory i redukować przebarwienia.

Zamiast kupować drogie kremy z jego dodatkiem, warto więc włączyć do jadłospisu herbatę z anyżu, która kosztuje grosze, a działa tak samo dobrze, jak przeciwzmarszczkowe kosmetyki z drogerii. Właściwości upiększające i odmładzające to jednak nie wszystko. Ten napar ma znacznie więcej dobroczynnych funkcji.

Na co pomaga napar z anyżu? Inne zastosowania

Herbata anyżowa pomoże zadbać nie tylko o piękną skórę, ale również dobre zdrowie i lepsze samopoczucie. Ten niepozorny płyn genialnie działa na cały organizm i pozwala uporać się z wieloma popularnymi dolegliwościami:

  • ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
  • oczyszcza organizm,
  • poprawia pracę nerek,
  • działa przeciwbólowo,
  • ma działanie wykrztuśne i łagodzi uporczywy kaszel,
  • łagodzi niestrawność i wzdęcia,
  • działa rozkurczowo i łagodzi bóle brzucha,
  • pomaga na bóle głowy,
  • obniża poziom glukozy we krwi,
  • wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.

Jak zrobić napar z anyżu?

Przepis na herbatę anyżową jest banalnie prosty. Wystarczy wsypać 1 łyżkę mielonych nasion anyżu po szklanki gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 10 minut. Po tym czasie napar wystarczy odcedzić i gotowe.

Jak pić herbatę anyżową?

Taką miksturę należy pić 3 razy w tygodniu 1 na dobę, najlepiej po obfitych posiłkach. Co więcej, napój można podawać nawet dzieciom w celach rozkurczowych i wykrztuśnych. W takim wypadku jednak dzienną dawkę zmniejszamy do 1 łyżki 3 razy na dobę. 

Co ważne, ten napój nie będzie służyć każdemu. Herbata anyżowa nie jest wskazana przy ostrym nieżycie żołądka, nerek i jelit, a także przy chorobie wrzodowej i krwawieniach wewnętrznych. Należy mieć też na uwadze, że anyż ma właściwości fotouczulające, więc w trakcie stosowania naparów lepiej ograniczyć wystawianie się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Anyżowy tonik do twarzy

Jeśli chcecie zapobiegać zmarszczkom ze zdwojoną siłą, możecie zadziałać nie tylko od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Napar z anyżu stosuje się bowiem również jako naturalny tonik do twarzy. Aby zrobić taki domowy kosmetyk, wystarczy zagotować kilka gwiazdek anyżu w wodzie, wystudzić płyn i kilkanaście dni, a po tym czasie otrzymujemy fantastyczny ekologiczny kosmetyk, którym warto przecierać twarz i szyję dwa razy dziennie.