Dzikich roślin jadalnych w Polsce jest mnóstwo. Coraz popularniejsze stają się zorganizowane wyjazdy na ich poszukiwania. Po to warzywo możecie śmiało wybrać się na samodzielny spacer. Jest ono na tyle charakterystyczne, że przy jego zbiorze niezwykle trudno się pomylić. Z czasem na jego łodygach pojawiają się charakterystyczne szyszki, również jadalne. Młode pędy chmielu jadano już w starożytnym Rzymie. W kuchni staropolskiej, ponad 200 lat temu, były podawane m.in. z oliwą i octem jako sałatka. 

Jak zbierać pędy chmielu?

Sezon na młode pędy chmielu jest dość krótki. Zbierać można je od marca do połowy lub końca kwietnia - w zależności od pogody. Są też one kapryśne jeśli chodzi o miejsce. Jeśli jednak w waszej okolicy trafiliście już na chmiel, możecie pozyskać łodygi i posadzić je we własnym ogrodzie. Weźcie tylko pod uwagę, że to bujne i szybko rozrastające się pnącze.

Pędy chmielu możecie zbierać na 2 sposoby: w marcu wyciągać z ziemi drobne, jeszcze białe pędy lub poczekać do kwietnia na zielone, wciąż młode i chrupiące, wyrośnięte łodygi. Białe, najwcześniejsze pędy smakują wyjątkowo Belgom. To w takiej wersji są najdroższe. Cena 1 kilograma dochodzi do 1000 euro - a na kilogram przypada ich bardzo dużo. Chmiel jest uważany za szybko pleniący się chwast, dlatego nie musicie podczas zbiorów przejmować się, że uszkodzicie roślinę. 

Jak przygotowywać pędy chmielu? 

Przepisy na pędy chmielu można znaleźć w klasycznych książkach kucharskich, np. u Marii Ochorowicz-Monatowej:

Nie wszystek chmiel puszcza się na tyki, więc skoro na wiosnę ten zbyteczny wypuści kilka szparażków, można ich użyć na jarzynę, jako wcale smaczne szparagi. Poodłamywać główeczki, dopóki jest kruchy, obrać (...) spody odrzucić, wierzchy wymyć, nastawić gorącą wodą, trochę posolić i osłodzić, gotować na niedużej wodzie do miękkości. Zrobić sos holenderski, polać nim odcedzony i wrzucony do rondelka chmieliczek, podać na gorąco. Można też podawać go z masłem z zrumienioną bułeczką. 

Podawanie go w taki sposób jak szparagi czy fasolka szparagowa (z bułką tartą i masłem) nie jest przypadkiem. Nazwą asparagus określano kiedyś nie tylko szparagi, ale również inne młode pędy, w tym właśnie chmiel.  Pędy chmielu, podobnie jak szparagi, możecie też przysmażyć na rumiano na maśle na patelni z solą i polać oliwą extra virgin przed podaniem. W połączeniu z kremowym, delikatnym sosem holenderskim stracą jednak nieco typowej dla siebie goryczki. Cytrynowo-maślany smak nada im delikatności. 

Pędy chmielu z sosem holenderskim - przepis 

Składniki (na 2 porcje):

  • 2 garści pędów chmielu
  • 100 g masła
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • biały pieprz i sól

Sposób przygotowania:

  1. Pędy chmielu umyjcie, zblanszujcie. Pędy z widocznymi włóknami możecie dodatkowo obrać;
  2. W osobnym rondelku rozbełtajcie żółtka z przyprawami i sokiem z cytryny do uzyskania puszystej emulsji;
  3. Rozpuśćcie osobno masło. Do żółtek powoli dodawajcie roztopione masło i mieszajcie szybko do uzyskania jednolitej, kremowej konsystencji;
  4. Wylejcie sos na talerz i ułóżcie na nim po 1 porcji zblanszowanych pędów;
  5. Przed podaniem możecie posypać startą skórką z wyparzonej cytryny. Serwujcie z bagietką lub grzankami.

Źródło cytatu: Kuchnia Nasza Polska, Maria Ochorowicz-Monatowa, Uniwersalna książka kucharska z ilustracyami i kolorowemi tablicami odznaczona na wystawie hygienicznej w Warszawie w 1910 r.: przeszło 2200 skromnych i wytwornych przepisów gospodarskich i kuchennych z uwzględnieniem niezbędnych warunków odpowiedniej dyety codziennej hygieny oraz kuchni jarskiej.