Jeśli zorientujecie się na czas, że słoiki przeciekają, uda wam się uniknąć konieczności wyrzucania zapasów. Efekty waszej ciężkiej pracy nie pójdą do kosza. Podczas pasteryzacji popełnić można kilka błędów - przez nieuwagę, pośpiech lub nadgorliwość. Poświęćcie przetworom w kuchni całą swoją uwagę, a obejdzie się bez skuchy. 

Pasteryzacja słoików - co może pójść nie tak?

Zanim zapakujecie do środka warzywa i zalejecie je zalewą, sprawdźcie, w jakim stanie jest wasza kolekcja słoików i zakrętek. Bardzo często pochodzą one z odzysku. Jeśli mają one zbyt cienkie ścianki, odłóżcie je na bok. Takie szkło podczas pasteryzacji, nawet przy wolno wzrastającej temperaturze, może popękać. Sprawdźcie też jego kondycję. Wybierzcie słoiki, które nie są wyszczerbione czy utłuczone. Taki słoik również może pęknąć podczas podgrzewania. Nie lekceważcie też zakrętek.

Zanim przygotujecie warzywa i zalewę, dopasujcie na sucho wieczka do słoików i zakręćcie je. Jeśli przeskakują, nie chcą wchodzić w gwint lub są od środka zardzewiałe, wymieńcie je na nowe, najlepiej sklepowe (jeszcze niewyrobione). Takie nie zdążyły się jeszcze zdefasonować. 

Jeśli po zakręceniu i pasteryzacji zakrętka słoika „klika”, oznacza to, że wieczko nie chwyciło i nie zassało poprawnie szyjki słoika. Wówczas możecie być pewni, że słoik po pasteryzacji będzie nieszczelny. Odkręćcie go, w razie potrzeby wymieńcie wieczko, zakręćcie i wykonajcie pasteryzację raz jeszcze.  

Jak pasteryzować słoiki, by nie przeciekały? 

Po wyparzeniu słoików nie wycierajcie ich w środku - ani ściereczką, ani ręcznikiem papierowym, szczególnie, jeśli macie brudne ręce. Podczas wycierania w środku mogą pojawić się bakterie, które zniszczą waszą pracę i wywołają pleśń. Warzywa i owoce wkładajcie czystymi rękami lub w rękawiczkach ochronnych. Przydadzą wam się one głównie do malin czy buraczków, które lubią barwić ręce. Wytrzeć musicie za to dokładnie zakrętki. Dlaczego?

Przeciekające słoiki mogą być winą niedokładnego wytarcia wieczka (od środka). Zakrętki, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, powinny być całkowicie suche. Nawet 1 przeoczona kropla wody może rozszczelnić słoik, zwłaszcza gdy stoi on do góry nogami, a ciśnienie na wieczko robi swoje. Wtedy już droga dla bakterii i grzybów jest otwarta. Woda, która „stoi” w środku (w trudno dostępnych miejscach metalowej zakrętki) może też wywołać rdzę.