Kotlety te wyróżniają się 2 detalami. W oryginalnym przepisie (ze starachowickiego Koła Gospodyń Wiejskich) są jajka, ale my postanowiliśmy ich nie dodawać. Świetnie lepią się bez nich i nie tracą nic ze swojego bogatego, głębokiego smaku. Rolę „spoiwa” pełni jeden z głównych składników. Jeśli macie uczulenie na jajka, tym bardziej możecie skorzystać ze świętokrzyskiego, lekko podkręconego pomysłu. Drugą zaletą jest prostota. Potrzebujecie tylko 4 podstawowych składników. Resztę (pieprz, sól i olej do smażenia) na pewno macie w domu, więc nawet ich nie liczymy. 

Kotlety z kaszy - sposób na jarski i sycący obiad

Kotlety można zrobić z każdej kaszy. Jaglana lepi się doskonale i nie potrzebuje jajka. Podobna po ugotowaniu jest kasza jęczmienna. Puszcza ona naturalny „klej”, który doskonale zastępuje jajko. Im drobniejsza, tym lepsza. Kotlety z kaszy jęczmiennej możecie zrobić np. z żółtym serem, pieczarkami i cebulą oraz z namoczonym w wodzie chlebem, który spulchni masę. Do takiej masy możecie dodać przyprawy typowe dla waszych kotletów mielonych lub gotowy miks przypraw. 

Jeszcze prostsze są kaszoki - świętokrzyskie kotlety z kaszy jaglanej. Supergwiazdą kaszoków oprócz kaszy jest co innego - grzyby. I to całkiem sporo grzybów, bo 80 g suszonych. Po namoczeniu tylko zyskają objętość. Grzyby i majeranek nadadzą im „mięsnego”, a przy okazji leśnego i głębokiego smaku. Grzyby najlepiej namoczcie rano - potrzebują kilku godzin w wodzie, by zmięknąć. 

Kotlety z kaszy jaglanej - przepis na świętokrzyskie kaszoki

Składniki:

200 g kaszy jaglanej
80 g suszonych grzybów (dowolnych, np. podgrzybków)
2 duże cebule (ok. 250 g)
1 łyżeczka suszonego majeranku
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia kotletów

Sposób przygotowania: 

  1. Zacznijcie od przygotowania grzybów. Zalejcie je 1 litrem ciepłej wody i odstawcie na kilka godzin do namoczenia. Następnie gotujcie w wodzie z moczenia przez 45 minut na niewielkim ogniu. Odcedźcie, wodę spod grzybów zostawcie na później (np. do przygotowania sosu). Wystudźcie i drobno posiekajcie. 
  2. Kiedy grzyby będą już zimne, przepłuczcie kilka razy jaglankę w gorącej wodzie. Gdy woda będzie już klarowna, odlejcie ją i zalejcie kaszę ok. 1,5 szklanki wody. Dodajcie szczyptę soli, przykryjcie pokrywką i gotujcie przez ok. 10 minut na najmniejszym ogniu. Odstawcie na bok do wystudzenia pod przykrywką. Kasza wchłonie pozostałą część wody w garnku. 
  3. Posiekajcie cebulę w drobną kostkę i zrumieńcie ją na patelni. Dodajcie grzyby i smażcie przez ok. 2-3 minuty. Odstawcie do wystudzenia. 
  4. Podzielcie kaszę na pół i połowę zmiksujcie. Przełóżcie całość kaszy do miski, dodajcie grzyby z cebulą, majeranek i doprawcie solą i pieprzem. Wymieszajcie dokładnie i odstawcie na pół godziny do lodówki, by masa zrobiła się bardziej zwarta. 
  5. Po upływie 30 minut uformujcie niewielkie owalne kotlety (jak mielone) i smażcie z obu stron na złoto. 
  6. Podawajcie z tłuczonymi ziemniakami, zasmażaną lub świeżą kiszoną kapustą i sosem grzybowym. 

Źródło przepisu: weganon.pl