Pokrójcie czerwoną kapustę w grube plastry, doprawcie i zapieczcie. Piekarnik wydobędzie całą głębię smaku i sprawi, że kotlety będą bardziej subtelne, a mocniej przypieczone liście przyjemnie zaczną chrupać pod zębem. Prosta receptura oraz właściwy dobór składników podkreślają całą naturalną słodycz kapusty, a w połączeniu z kremowym sosem warzywo staje się wręcz orzechowe w smaku.

Dlaczego warto jeść czerwoną kapustę? 

Czerwona kapusta ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż myślicie. Warzywo ma tylko 28 kcal w 100 g. Zawiera też 4 razy więcej witaminy C niż inne, zielone odmiany. To tanie warzywo oprócz tego jest świetnym antyutleniaczem, który pomaga zapobiegać infekcjom, ma działanie przeciwzapalne i usprawnia pracę jelit. 

Dodatkowo, w takiej kapuście jest też aż 36 rodzajów antocyjanów, które pomagają obniżać ciśnienie krwi. Warzywo jest też dobrym źródłem wapnia, białka i błonnika

Przepis na aromatyczne kotlety z czerwonej kapusty z orzechowym sosem

Pieczona kapusta robi się praktycznie sama. Po włożeniu do piekarnika możecie o niej zapomnieć na pół godziny. Takie kotlety z kapusty z gęstym sosem możecie też zjeść na zimno. 

Składniki:

  • 1 niewielka główka czerwonej kapusty
  • 3-4 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego (neutralnego w smaku)
  • do smaku: sól, świeżo mielony czarny pieprz
  • do przybrania: ziarna sezamu oraz płatki chilli lub świeżo pokrojone plasterki papryczki

Składniki na sos:

  • 2 łyżki pasty tahini
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 1 łyżka cukru lub miodu
  • 2-3 łyżki dowolnego mleka 
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Wyłóżcie dużą blachę papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzejcie do 180 st. C z funkcją góra-dół;
  2. Usuńcie zewnętrzne liście kapusty. Resztę pokrójcie na ćwiartki, a następnie na grube plastry tak, by każdą część spajał głąb - w ten sposób nie rozpadną się podczas pieczenia;
  3. Wlejcie do miseczki olej, dodajcie sól, pieprz, wymieszajcie;
  4. Kotlety z kapusty ułóżcie na blaszce, posmarujcie dokładnie olejem z obu stron;
  5. Pieczcie około 25-35 minut do zarumienienia kapusty. W międzyczasie możecie wbić w pojedynczy plaster wykałaczkę lub widelec - powinny dać się wbić, ale stawiać lekki opór. Wierzchnia warstwa powinna być chrupiąca. Po tym czasie pieczona kapusta jest gotowa.

Przygotowanie sosu:

Składniki na sos wymieszajcie w miseczce lub małym słoiczku. Doprawcie do smaku i rozcieńczcie wodą, jeśli sos będzie zbyt gęsty. Upieczoną kapustę polejcie sosem. Udekorujcie sezamem i papryczką. Możecie też posypać dla koloru danie szczypiorkiem lub natką pietruszki. 

Tahina - czy jest konieczna? Czym ją zastąpić? 

W tym przepisie całą "robotę" robią 2 składniki: pasta sezamowa (tahini) i chili. O ile papryczka chili świeża lub suszona w płatkach jest łatwo dostępna, tak o pastę sezamową może być wam zdecydowanie trudniej. Tahini można zrobić samemu, mieląc w blenderze ziarna sezamu (nie dodawajcie już niczego innego - tahini to czysty sezamowy, oleisty krem). Inna opcja to masło orzechowe lub zmielone orzechy z dodatkiem oliwy w takiej samej ilości jak w przepisie. 

Czerwona kapusta zapiekana - do czego pasuje? 

Kiedy kapusta nabiera koloru i smaku w piekarniku, w międzyczasie ugotujcie do niej kaszę pęczak (będzie pasować, a danie stanie się jeszcze bardziej sycące) lub ziemniaki w mundurkach. W najcięższej i konkretnej wersji będzie ona również dodatkiem do pieczonego mięsa. Przed podaniem skropcie ją wtedy cytryną, a zyska nieco lekkości i przełamie smak mięsa. Jeśli nie lubicie czerwonej kapusty, możecie w ten sposób zapiec każdy inny rodzaj: białą, włoską, a nawet pak choi, pekińską czy brukselkę.