Cukinia nie chłonie metali ciężkich, dobrze znosi różne warunki pogodowe, nie jest zbyt wymagająca i pięknie rośnie. Przynosi przy tym ogromne plony, nawet w przydomowych ogródkach. Mojemu wujkowi, zapalonemu działkowiczowi, regularnie co roku kończą się pomysły na to warzywo. Nie jest zresztą w stanie fizycznie przerobić wszystkiego, co zbiera. Ja co sezon wynajduję coś nowego. W zeszłym roku robiłam pasjami domowy keczup z cukinii i wykorzystywałam ją do obiadowych surówek. W tym roku moje cukiniowe menu jest zdecydowanie bogatsze.

Jak wykorzystać cukinię w kuchni?

Cukinia świetnie nadaje się na leczo (choć są i tacy, którzy twierdzą, że nigdy nie była składnikiem tego dania w klasycznej wersji). Robię z niej również pyszny, jednogarnkowy bigos lub zapiekankę. Faszeruję ją też ulubionymi dodatkami, ale moim zdaniem jeszcze ciekawiej prezentuje się w wersji á la hasselback (harmonijkowej).

Aby zrobić taką cukinię, kroję ją tak, jak zwykle kroi się w plasterki, nie docinając jednak do końca. Między poszczególne krążki dodaję farsz lub po prostu nacieram ją ulubioną marynatą, odkładam na godzinę do lodówki, by całość się przegryzła i zapiekam. Innym super daniem w moim domu są placki z cukinii. Przepis jest bardzo prosty, to ulubione danie mojego męża. Gdy pojawiają się na stole, zdecydowanie łatwiej jest go do czegokolwiek przekonać. Złapałam się też na tym, że w lecie jadamy je zdecydowanie częściej niż placki ziemniaczane. 

Placki z cukinii - przepis

Składniki:

  • 1 duża cukinia
  • 100 g wędzonego boczku
  • 3 jajka
  • 150 g tartego żółtego sera (najlepiej gouda lub inny łagodny, szybko rozpuszczający się ser)
  • 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
  • 0,5 łyżeczki mielonej ostrej papryki (możecie też zamienić np. na oregano, jeśli wolicie łagodne placki)
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie i zetrzyjcie cukinię na grubych oczkach tarki. Nie musicie jej obierać. Posólcie, wymieszajcie i odstawcie na 10 minut.
  2. Podczas gdy cukinia puszcza sok, przesmażcie na patelni boczek, aż będzie chrupiący i puści tłuszczyk. Odlejcie wodę i odciśnijcie mocno sok z cukinii
  3. Do odsączonej cukinii dodajcie boczek, przyprawy i starty ser. Wbijcie jajka i wymieszajcie, aż składniki masy się połączą. Uwaga podczas dodawania soli: wędzony boczek jest już słony.
  4. Rozgrzejcie na patelni olej (w ilości jak do placków ziemniaczanych). Przekładajcie na patelnię po 1 solidnej łyżce masy i uformujcie z niej owalny lub okrągły placuszek.
  5. Smażcie, aż placki będą rumiane po obu stronach. 
  6. Placki z cukinii podawajcie ze śmietaną lub z sosem czosnkowym (rekomendacja męża).
  7. Jeśli chcecie, by danie było nieco lżejsze (to zwykle mój wybór), posypcie gorące placki jedynie posiekanym koperkiem i jedzcie, póki gorące. 

Źródło: FB @Nathallae - Natalia Maszkowska