Pijecie małą czarną na bazie mielonej kawy o poranku? To świetnie, bo z pewnością nie zabraknie wam materiału do czyszczenia zabrudzonych garnków. Zbierzcie niewielką ilość z kilku parzeń, a pokażemy wam, jak skutecznie poradzić sobie z tym uporczywym problemem.

Czyszczenie przypalonego garnka fusami z kawy - krok po kroku

Do wyczyszczenia przypalonej powierzchni możecie użyć fusów o różnym stopniu zmielenia - od tego najdrobniejszego po ten nieco grubszy. To zależy od jej rodzaju - stal nierdzewną czy aluminium możecie potraktować pastą z fusów. Chcąc zwiększyć ich działanie, wystarczy dodać odrobinę sody oczyszczonej.

Z delikatniejszymi naczyniami stosujcie drobnoziarniste fusy, które nie zarysują powierzchni, a jedynie pozwolą na oderwanie zaschniętego brudu. To się tyczy zwłaszcza patelni nieprzywierającej non - stick czy teflonowej.

Żeliwne patelnie i garnki są bardzo odporne na zarysowania - ze względu na ich specyfikę, wystarczy zmielić kawę jak do dripa i nałożyć na zmywak. Wystarczy, że wyszorujecie je przez kilka minut i przemyjcie wodą.

Do czego przydają się fusy z kawy na co dzień?

To nie tylko naturalny środek czyszczący, ale także doskonały materiał organiczny, który możecie wykorzystać w domu i w ogrodzie. Fusy z kawy:

  • usuwają nieprzyjemny zapach z lodówki - włóżcie pojemniczek z fusami do środka i zapomnijcie o mieszaniu się zapachów. Dzięki temu istnieje mniejsza szansa na to, że tort przesiąknie zapachem wędliny,
  • jeżeli wcześniej obieraliście cebulę czy czosnek, wykonajcie peeling z fusów - zneutralizuje ich zapach i pozostawi dłonie niezwykle miękkie w dotyku,
  • wsypcie fusy po kawie do doniczek z ziołami, a przyspieszą wzrost roślin i zapobiegną pojawianiu się muszek ziemiórek.

Jak jeszcze można poradzić sobie z problemem przypalonych naczyń?

Innym naturalnym sposobem na usunięcie spalenizny z patelni czy garnków jest użycie płynu do mycia naczyń połączonego z piaskiem. Ta mieszanka to bardzo ekologiczny sposób. Musicie jednak pamiętać, żeby spaleniznę naprawdę mocno trzeć. Oprócz metody z piaskiem i płynem, wypróbujcie też sposób z sodą oczyszczoną (2 łyżki sody zalejcie w naczyniu niewielką ilością wody, odczekajcie, a następnie miksturę usuńcie zmywakiem od naczyń). Dobrze sprawdzi się tutaj także kwasek cytrynowy i ocet.