Bigos kojarzy wam się jedynie ze świętami? To pyszne danie, które można zrobić na wiele sposobów. Moja babcia była mistrzynią w pieczeniu go w formie żeliwnej. Nigdy nie używała garnka, gdyż wiedziała, że danie wychodziło wtedy zbyt wodniste. Potwierdzam, jej bigos był wyjątkowo pyszny i gęsty. Można było nakładać go bezpośrednio na kanapkę, bez uczucia, że wszystko spływa bokami. Jeżeli sami chcecie taką potrawę przygotować, macie okazję zaopatrzyć się w formę żeliwną z Lidla - teraz taniej o 20%. Wystarczy, że klikniecie w obrazek formy, a dowiecie się znacznie więcej.

Żeliwna forma do zapiekania z Lidla - niezbędna w kuchni

Żeliwna forma do zapiekania z Lidla firmy GSW jest niezwykle wszechstronna. Można w niej piec lasagne, zrobić tiramisu czy też właśnie zapiekany bigos. To naczynie, które jest żaroodporne do 240 stopni Celsjusza. Forma jest dość lekka, jak na żeliwo. To sprawia, że nawet każdy senior sobie z nią poradzi bez problemu. Emaliowane wnętrze żeliwnej formy do zapiekania sprawia, że zmywanie to sama przyjemność - bez uporczywego przywierania. Dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność, jest też możliwość mycia naczynia w zmywarce.

Jak wspominają zadowoleni klienci na stronie Lidl.pl:

Jest w rozmiarze dla 2-4 osób. Smukły kształt również wygląda dobrze. Waga jest akceptowalna w przypadku żeliwa. Jakość jest najwyższa w połączeniu z najlepszą ceną/wydajnością.

Łatwa do czyszczenia i cena jest odpowiednia! Uchwyty sprawdzają się naprawdę dobrze, gdy naczynie żaroodporne jest gorące.

Jest to świetne naczynie, wypróbuję je jeszcze parokrotnie.

Jak zrobić zapiekany bigos w formie żeliwnej?

Ile gospodyń, tyle przepisów na ulubiony bigos. Ten od mojej babci ma bardzo wyrazisty smak i jest przygotowywany całkowicie z kiszonej kapusty. Wiem, że babcia bardzo nie lubiła zmieniać przepisu nawet wtedy, gdy któryś ze składników był kontrowersyjny dla innych. O co dokładnie chodzi? Zawsze dodawała jabłko malinówkę. To sprawiało, że bigos nabierał wspaniałego, winnego posmaku. Zastanawiacie się, jak zrobić takie danie? Podpowiem wam poniżej:

Składniki:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 3 duże marchewki
  • 2 jabłka w typie malinówki
  • łopatka wieprzowa
  • kilka plastrów boczku
  • ziarna pieprzu (5-6 kulek)
  • liść laurowy
  • ziele angielskie (3-4 kulki)
  • smalec - około 1 łyżki

Przygotowanie:

  1. Kapustę kiszona delikatnie odsączamy za pomocą rąk.
  2. Następnie siekamy drobno.
  3. Podsmażamy w formie do pieczenia łopatkę wieprzową i boczek z odrobiną smalcu.
  4. Tniemy na mniejsze kawałki.
  5. Trzemy na dużych oczkach tarki marchewkę i jabłka.
  6. Przekładamy całość do formy żeliwnej i doprawiamy pieprzem, zielem, liściem laurowym i ewentualnie kminem.
  7. Dusimy w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez około 80 minut.
  8. Najlepiej przykryć formę papierem do pieczenia.