Karnawał wszystkim kojarzy się z delikatnymi w smaku pączkami, chrustem czy też innymi deserami. W moim domu rodzinnym zawsze były to racuchy, które wyrastały na drożdżach z odrobiną ulubionych jabłek. Nie ma nic lepszego niż lekko wilgotne wypieki na drugi dzień. Najlepiej smażyć je na smalcu, są chrupiące, wyraziste i przypominają smak dzieciństwa. Korzystam z pulpy jabłkowej po wyciskaniu soku w wyciskarce, gdyż jest idealna - nie za sucha, ani nie za mokra. Po klasycznym tarciu jabłek pozostaje zbyt dużo soku, który dodatkowo trzeba by odsączać przez gazę. Tutaj nie ma o tym mowy. Sprawdźcie, jakie inne cuda możecie przygotować w wyciskarce z Lidla, która już teraz taniej o 100 zł.

Kultowa wyciskarka SilverCrest - dlaczego korzystam z niej codziennie?

Jak wspomniałam wcześniej, w rodzinie pijemy soki warzywne niemal codziennie, jeszcze przed śniadaniem. Zdecydowałam się na wyciskarkę SilverCrest, gdyż jest doskonałym pomocnikiem, który przygotowuje sok całkowicie bezproblemowo. Otwór wlotowy jest sporej wielkości, dlatego też mogę wrzucać jabłko w całości. Moc 300W umożliwia wyciskanie nawet twardych warzyw, takich jak kapusta czy buraki. Po wyciśnięciu otrzymujemy suchą pulpę. Podczas czyszczenia sprzętu, łatwo można dotrzeć do wszystkich zakamarków dzięki szczoteczce dołączonej do wyciskarki.

Zadowoleni klienci tak wspominają ją na stronie Lidl.pl:

Cenowo wg mnie rewelacyjnie, robiłem sok z jabłek, pomarańczy, kiwi, winogron, marchwi, generalnie super. Trzeba pamiętać o dokładnym wymyciu sitek, ale idzie nieźle (przydaje się ta mała szczoteczka w zestawie). U nas w domu pijemy własne soki owocowe i owocowo warzywne. Jesteśmy zadowoleni.

Kupiłem w sumie trzy, pierwszy zakup dla mojej rodziny, drugi dla mojej mamy, a trzeci dla mojej córki i jej rodziny.

Adekwatny produkt do swojej ceny, łatwa wyciskarka w obsłudze. wybrałem ten produkt ze względu na chęć wykonywania własnych soków nie słodzonych i bez zbędnych konserwantów.

Jak zrobić najlepsze racuchy z pulpy jabłkowej z wyciskarki?

Racuchy robię zawsze według przepisu mojej babci, która wiedziała, jak prawidłowo obchodzić się z każdym mącznym daniem. Używam mąki chlebowej, która nadaje im treściwego charakteru. Dodatkowo nie można zapomnieć o smalcu oraz jabłkach - szarej renecie czy malinówce. Dzięki takim odmianom placki wychodzą najlepsze. Sekretem jest jednak ich odpowiednie przygotowanie.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej chlebowej
  • 30 g drożdży świeżych
  • 1/3 szklanki mleka pełnotłustego do zaczynu drożdżowego
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka do ciasta
  • 1 szczypta soli
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1/2 szklanki pulpy jabłkowej z odmian kwaśnych jabłek
  • smalec do smażenia

Przygotowanie:

  1. Mąkę należy dokładnie przesiać przez sitko.
  2. Przygotujcie rozczyn na letnim mleku z dodatkiem ciepłego mleka, mąki i cukru.
  3. Po około 15 minutach, gdy zacznie się pienić, dodajcie do mąki.
  4. Wbijcie jajko.
  5. Dodajcie sól i delikatnie podsmażoną pulpę jabłkową na suchej patelni.
  6. Dokładnie wymieszajcie za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki.
  7. Smażcie na rozgrzanej patelni z dodatkiem smalcu.
  8. Smażcie na złoty kolor z jednej i z drugiej strony przez około minutę.
  9. Podawajcie z cukrem pudrem lub kleksem śmietany.