W tym chłodniku od tradycyjnego przepisu odstępstwem jest szynka wędzona. Nie dziwcie się jednak obecności mięsa w chłodniku. Tradycyjny, klasyczny chłodnik litewski podawano z obranymi, ugotowanymi szyjkami rakowymi lub z pokrojoną pieczenią cielęcą. W niektórych restauracjach w Wilnie w sezonie również można go spotkać w tej wersji. Dzięki takiej wkładce, chłodnik będzie jeszcze bardziej pożywny. A jak w ogóle zaczęła się kariera tej "zupy" w naszej kuchni? 

Krótka i prosta historia chłodnika

Historia chłodnika jest tak krótka i prosta jak przepis na tę "zupę" Mimo, że chłodnik wydaje się polskim daniem, wiele źródeł wskazuje na jego litewskie pochodzenie. Mówi o tym już Wincenta Zawadzka w bestsellerowej książce kucharskiej "Kucharka litewska", której pierwsze wydanie ukazało się w XIX wieku. Trudno nie wspomnieć również o mickiewiczowskiej wzmiance na temat chłodnika litewskiego w Panu Tadeuszu. Wieszcz musiał lubić tę zupę prywatnie, bo chłodnik serwowany jest w epopei aż 3 razy, np. w Księdze V (Kłótni): 

(...) I chłodnik zabielany milcząc żwawo jedli.
Po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi (...)

Swoje chłodniki mają też inne kraje, np. w Hiszpanii podaje się gazpacho - chłodnik z pomidorów z dodatkiem oliwek, chleba i oliwy, czasami również szynki. W Bułgarii latem popularny jest tarator z ogórkami, czosnkiem i na kefirze. Chłodnik zjecie też na Węgrzech, ale na słodko - jest to zupa wiśniowa na zimno (meggyleves). 

Chłodnik z ogórków małosolnych - przepis 

Składniki:

  • 1 duży pęczek botwinki z młodymi buraczkami
  • 5-6 szklanek kefiru lub niesłodzonego jogurtu naturalnego
  • 5-6 ogórków małosolnych 
  • 3 jajka
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 jajka 
  • 100 g szynki wędzonej
  • pół szklanki koperku (zostawcie trochę do posypania)
  • 3 łyżki szczypiorku do podania
  • sól

Opcjonalnie: pół szklanki kwaśnej śmietany.

Sposób przygotowania: 

  1. Botwinkę umyjcie i posiekajcie: buraczki obierzcie cienko i pokrójcie w kostkę lub zetrzyjcie na tarce na grubszych oczkach. Łodygi i liście posiekajcie drobno;
  2. Włóżcie je do garnka, zalejcie niewielką ilością wody i duście ok. 10 minut. Odstawcie do wystygnięcia;
  3. W międzyczasie ugotujcie jajka na twardo;
  4. Wymieszajcie buraczki z kefirem i (opcjonalnie) śmietaną), dodajcie rozgnieciony czosnek, większość koperku i pokrojone drobno ogórki;
  5. Spróbujcie i ewentualnie dosólcie do smaku;
  6. Odstawcie na kilka godzin do lodówki;
  7. Pokrójcie szynkę w paseczki i posypcie do podania chłodnik szynką i szczypiorkiem;
  8. Podawajcie z połówkami jajek na twardo. 

Dodatek szynki jest opcjonalny - mięso możecie pominąć. Chłodnik z ogórków małosolnych bez mięsa również będzie równie pyszny.