Garus

Garus to gęsta, słodka zupa owocowa, znana w kuchni staropolskiej. W tej chwili jest nieco zapomniana, ale wciąż uwielbiana przez wiele osób. Jej ciekawy smak pochodzi nie tylko z użytych do jej przygotowania owoców, lecz również z dodatków, jakie można w niej znaleźć. Garus jest bowiem zupą, którą tradycyjnie podaje się z okraszonymi ziemniakami. Można ją jednak również przygotować z makaronem.

Liczba przepisów: 3

Co to jest garus?

Garus jest to rodzaj gęstej zupy owocowej o słodkim smaku, przyrządzanej zwykle z gruszek, jabłek lub śliwek, choć oczywiście można również wymieszać ze sobą te owoce. To zupa znana już w kuchni staropolskiej - wcześniej zwana była także famułą. Zupa zagęszczana jest często śmietaną. Tradycyjnie dodaje się do niej zaś mleko, jajka, mąkę i różnego rodzaju przyprawy, odpowiadające za jej oryginalny smak.

Garus pochodzi najprawdopodobniej z terenów Śląska, z Małopolski lub z Kielecczyzny. W regionie łódzkim zupa znana była w XIX wieku jako gruscok, grusconka, bryja lub pryta. Zupa garus może być spożywana na ciepło, ale można też zjadać ją jako chłodnik. To polecany sposób zwłaszcza latem, kiedy temperatura jest wysoka, więc szukamy dań orzeźwiających i potrzebujemy się schłodzić.

Najlepsze przepisy na garus

Garus to zupa, którą można przygotować ze śliwek, z gruszek lub z jabłek, albo ze wszystkich tych owoców razem. Można przygotować zupę gruszkowo-jabłkową albo jabkowo-truskawkową. Bardzo popularny jest też garus z wiśni czy jagód z ananasem. Tak naprawdę można wybrać dowolne, ulubione owoce. Powinno się je utrzeć, zmiksować lub rozgotować. Garus ze śliwek suszonych można przygotować z rodzynkami, pokruszonym piernikiem i cynamonem. Z kolei zupa z gruszek i jabłek może zostać doprawiona cynamonem i goździkami. Możemy podawać zupę na słodko, na przykład z dodatkiem herbatników czy chlebków z kaszy manny. Można też podawać ją na słono - na przykład z ziemniakami.

Jak podajemy garus?

Garus jest zupą, którą można podawać na wiele różnych sposobów. Najbardziej tradycyjnie podaje się ją na głębokim talerzu, z mniejszym talerzykiem z boku, na który nakładamy tłuczone ziemniaki z roztopionymi skwarkami. Ziemniaki mogą też być okraszone cebulką. Doskonały smak posiada zupa podawana z podsmażanymi ziemniakami. Garus ze śliwek czy z innych owoców może być podawany z fasolą lub z makaronem. Ta ostatnia wersja jest najwyborniejsza gdy użyjemy gruszek i dodamy do nich goździki oraz cynamon. Makaron świetnie też smakuje z truskawkami.

Jeśli chcemy przygotować garus wigilijny, możemy podawać zupę z grzankami lub z sucharkami. Tak zwyczajowo jadło się ją w Małopolsce. Garus przygotowany z jabłek i gruszek, doprawiony goździkami, cukrem i cynamonem, a także zabielony mąką ze śmietaną z pewnością przypadnie do gustu wszystkim gościom. Zupę można podawać również z zacierkami. Zupa wigilijna w tradycyjnej kuchni kujawskiej przyrządzana jest z suszonych owoców. Garus po śląsku podawany jest na ciepło, jednak w upalne dni możemy również podawać go jako chłodnik. Jak zatem widać, jest wiele sposobów na podanie tego dania. Niektórzy polecają zwłaszcza zupę garus z dodatkiem grillowanej gruszki.

Czy zupa garus jest zdrowa?

Garus jest zupą zdrową, ponieważ zdrowe są owoce będące jej najważniejszym składnikiem. Do przygotowania zupy owocowej można użyć zarówno owoców świeżych, jak i mrożonych, a nawet suszonych. Gotowane owoce zawierają mniej składników odżywczych niż owoce świeże, jednak i tak są zdrowe. Konkretna liczba zawartych w niej kalorii czy składników odżywczych związana jest z użytymi do jej wykonania dodatkami.

Truskawki są niskokaloryczne. Są cennym źródłem błonnika oraz antyoksydantów. Wiśnie mają małą wartość energetyczną i jednocześnie są świetnym źródłem błonnika, potasu oraz witaminy C. Zupa śliwkowa ze śmietaną w porcji mającej 100 gramów zawiera około 61 kalorii. Jeśli jednak dodamy do niej makaron, ziemniaki czy choćby herbatniki, jej kaloryczność wzrośnie. Każda zupa owocowa jest jednak pełna witamin, minerałów, błonnika pokarmowego i antyoksydantów. Warto więc po nią sięgać jak najczęściej.

To może cię zainteresować