Kminek zwyczajny (Carum carvi) - roślina z rodziny baldaszkowatych, należy do najstarszych przypraw świata, znana już 3000 lat p.n.e. Występuje w stanie naturalnym w Azji oraz północnej i środkowej Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Kminek uprawiany jest w Europie, Północnej Afryce oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce najlepsze uprawy spotykamy na północy kraju. Kminek wymaga żyznych, wilgotnych i ciepłych gleb. W Polsce występuje też zdziczały kminek, który rośnie właściwie wszędzie, na łąkach, polach, przy drogach.

Kminek zwyczajny jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy długi korzeń i jasnozielone liście. Pęd kwiatowy pojawia się w drugim roku. Kwitnie od maja do czerwca. Łodyga osiąga czasami wysokość do 1 metra. Główki kwiatowe kminku przypominają kwiaty marchewki. W pierwszej połowie lipca dojrzewają owoce tzw. rozłupki, to one stanowią przyprawę, o silnym, dość cierpkim smaku i aromatycznym zapachu. Owoce zbiera się w dojrzałe.

Kminek należy do grona najbardziej znanych przypraw. Ceni się go ze względu na aromatyczne nasiona używane jako przyprawa, ale również jako środek leczniczy. Dzięki zawartości dużej ilości olejków, białka, tłuszczu, flawonoidów oraz kwasów organicznych kminek działa rozgrzewająco, moczopędnie, łagodzi bóle głowy, zapobiega wzdęciom i ułatwia trawienie, chroni wątrobę i jelita. Nasiona kminku zwyczajnego odświeżają oddech, poprawiają apetyt.


Zastosowanie w kuchni
- młode liście kminku można dodawać do zup, duszonych mięs oraz sałatek. Starsze liście można przyrządzać dodając np. do szpinaku. Potrawa nabiera wówczas mocniejszego, ostrzejszego smaku. Korzenie kminku zwyczajnego mogą być gotowane lub upieczone i podane w ten sam sposób jak inne warzywa korzenne, marchewka bądz pietruszka. Nasiona kminku używa się do pieczonej wieprzowiny, baraniny, gęsi i kaczek. Kminek zwyczajnyDoprawia się nim kapustę kiszoną, gotowaną i surową. Kminek dodaje się do chleba, bułek i innych wypieków. Świetnie pasuje do twarogu, zup, gotowanych i duszonych jarzyn, potraw z ziemniaków, a także najróżniejszych sosów. Kminek zwyczajny nadaje charakterystyczny smak żółtym serom. Niemcy z kminku produkują, znany na świecie, likier Kummel. W przemyśle spirytusowym wykorzystywany jest jako dodatek do wódek gatunkowych.

Potrawy można przyprawiać samym kminkiem lub łączyć go z innymi przyprawami, ale w sposób dość oszczędny, ze względu na jego cierpki, charakterystyczny smak. Można połączyć z pieprzem, jałowcem, majerankiem lub kolendrą.

Kminek zawiera olejki lotne, tłuszcze, węglowodany i białko. Korzeń i liście kminku zawierają sporo witaminy C.

Kminkowi przypisywano znaczenie magiczne. Miał strzec od czarownic i złego ducha, był składnikiem napojów miłosnych mających utrwalić uczucia. W medycynie ludowej kminek stosuje się jako środek o działaniu mlekopędnym, w związku z tym zaleca się go matkom, które mają zbyt mało pokarmu.