Ośmiornica jest rzeczywiście dość wymagająca, jeśli chodzi o jej przygotowanie. Zapewne poświęcicie na zrobienie dania więcej czasu niż zwykle, będzie was tez kosztowało więcej pracy. Czy warto? Zdecydowanie tak! Kierując się naszymi wskazówkami oraz przepisami użytkowników z pewnością przyrządzicie wyśmienite dania.

Ośmiornica – królowa wśród owoców morza

Ośmiornica zaliczana jest do owoców morza, obok homarów, kalmarów i krewetek. Ze względu na swoją wielkość i budowę jest uważana za trudną w obróbce i przygotowaniu, zwłaszcza dla amatora. Ze wszystkich owoców morza wymaga najwięcej naszej uwagi przed przygotowaniem dania, ale za to później możemy się delektować jej pysznym smakiem. Zacznijmy jednak od początku.

Ośmiornica - właściwości

Ośmiornica podobnie jak inne owoce morza, jest dobra dla naszego zdrowia. Zawiera wiele minerałów i witamin, na przykład z grupy A i B, a także takie pierwiastki jak cynk czy selen, które oddziałują m.in. na poziom testosteronu i wpływają na polepszenie sprawności seksualnej. Ponadto ośmiornica jest stosunkowo niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu. Ma w sobie za to dużo białka, więc jeśli chcecie ograniczyć w diecie wołowinę, wieprzowinę i drób, postawcie na owoce morza, w tym właśnie ośmiornicę.

Gdzie kupić ośmiornice?

Ośmiornice znajdziemy współcześnie w wielu sklepach. Ze świeżymi owocami morza w Polsce jest problem, dlatego świeże ośmiornice lepiej kupować i przygotowywać na wakacjach w takich krajach jak Portugalia czy Włochy. I tak warto je jednak przed obróbką zamrozić, mięso skruszeje i będzie smaczniejsze. U nas z kolei bezpieczniejszą opcją jest kupowanie ośmiornic mrożonych. Zazwyczaj występują w dwóch wersjach. W wielkich chłodziarkach znajdziemy więc ośmiornice w całości, których obróbka wymaga pewnej wprawy i wiedzy. Dorosła ośmiornica potrafi ważyć nawet 10 kg! W sklepach dostępne są jednak nieco mniejsze okazy, ważące ok. 3-4 kg – taką ośmiornicą jest w stanie najeść się spokojnie kilka osób. Każda ośmiornica ma osiem długich macek z wypustkami, które bardzo efektownie prezentują się na talerzu.

Jest też opcja prostsza od kupowania całej ośmiornicy. To zamrożone macki, już odcięte i gotowe do smażenia czy grillowania. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z daniami z ośmiornicy, wybierzcie zamrożone macki. Innym pomysłem jest wybór małych ośmiorniczek, tzw. baby, najlepiej w wersji oczyszczonej, które także od razu możemy ugotować lub usmażyć.

Jak przygotować ośmiornicę do gotowania lub smażenia?

Zakładając, że kupiliśmy ośmiornicę mrożoną, musimy ją najpierw rozmrozić. Najlepiej zrobić to przekładając ośmiornicę z zamrażarki do lodówki lub umieszczając ją w misce z zimną wodą. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, zabieramy się za oczyszczanie i obieranie ośmiornicy. Jak obrać ośmiornicę? Z ośmiornicy musimy usunąć tzw. ząb. Znajduje się on „pod spodem” ośmiornicy, u nasady macek, w środku głowy. Wystarczy go wykroić. Podobnie z oczami – jeśli są, również należy je wykroić.

Większość zamrożonych ośmiornic została już wstępnie oczyszczona, więc głowę możemy tylko opłukać. Skórę ściągamy po ugotowaniu lub przed, odcinając głowę od macek. Jak pokroić ośmiornicę? Najprostszym sposobem jest właśnie odcięcie głowy i podzielenie macek. Macki możemy gotować w całości lub pokroić na mniejsze części. Głowa również jest jadalna, ale ze względu na to, że może być nieco twardsza, większą popularnością cieszą się same macki.

Z kolei ośmiorniczki musimy naciąć i przerzucić na lewą stronę, tak by z łatwością można było usunąć ze środka wnętrzności. Ośmiorniczki, podobnie jak ośmiornicę, przed gotowaniem trzeba dokładnie wypłukać na sitku.

Jak przyrządzić ośmiornice, by były pyszne?

Ośmiornica może być przygotowywana na bardzo wiele różnych sposobów. Jednym z podstawowych technik jej obróbki jest gotowanie. Trzeba pamiętać, że ośmiornica znacznie straci na objętości podczas tego procesu. Jak ugotować ośmiornicę? Ośmiornicę gotujemy w wodzie lub bulionie. My rekomendujemy bulion, ponieważ jak w większości przypadków, mięso ośmiornicy wchłonie jego smak i aromat, a dzięki temu będzie smaczniejsze. Przed gotowaniem warto ją zahartować. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zanurzamy ośmiornicę na 10 sekund, wyciągamy i osączamy. Tę czynność powtarzamy jeszcze dwa razy. Mięso powinno lekko napuchnąć. Innym sposobem polecanym przez profesjonalistów jest obtłuczenie ośmiornicy przy użyciu kuchennego tłuczka. Chodzi o to, by rozbić zawarty w mięsie kolagen, który może sprawiać, że będzie ono twarde. Dopiero wtedy przystępujemy do dalszej obróbki. Jak długo gotować ośmiornicę? Czas gotowania uzależniamy od wagi ośmiornicy – idealna proporcja to 40 minut na kilogram mięsa. Dużo szybciej ośmiornicę ugotujemy w szybkowarze, niemal o połowę krócej.

Sprawdź też: Szybkowar - przepisy na dania dla zabieganych

Po ugotowaniu nie wyjmujemy ośmiornicy od razu, zostawiamy ją w garnku, by zdążyła lekko wystygnąć. Wtedy nie będzie gumowata – a to przecież najczęstszy zarzut stawiany ośmiornicy. Bulion z jej gotowania możemy zachować i wykorzystać, na przykład jako bazę do zupy rybnej. Ugotowaną ośmiornicę warto użyć do innych dań, zapieczmy ją z ziemniakami i pomidorami lub pokrójmy w plasterki i dodajmy do sałatki czy makaronu.

Jak usmażyć lub upiec ośmiornicę?

Ośmiornica może być także smażona. Wrzucona na niewielką ilość oliwy z ziołami i przyprawami puści soki, w których powoli będzie się dusić. W ten sposób powstanie świetne danie, które można podać z ugotowanymi ziemniakami lub bagietką. Możemy również wrzucić kawałki ośmiornicy na dobrze rozgrzany tłuszcz i przyrządzić ją nieco szybciej, obsmażając do miękkości. Ważne, żeby smażyć mięso w wysokiej temperaturze, dzięki temu mięso pozostanie elastyczne, ale nie gumowe. Ośmiornicę warto też upiec w piekarniku. Będzie miała nieco inny smak niż po smażeniu czy gotowaniu. Pieczemy ją aż do momentu, kiedy będzie miękka. Czas uzależniony jest od wielkości ośmiornicy, najlepiej na bieżąco sprawdzać stan potrawy. Przed smażeniem lub pieczeniem ośmiornicy warto ją przez chwilę obgotować we wrzątku. Mamy wtedy gwarancję, że będzie miękka i pyszna.

Myśleliście o wrzuceniu ośmiornicy na grilla? To świetny pomysł. Jak przygotować ośmiornicę na grilla? Dokładnie tak samo jak do gotowania czy smażenia. Przed grillowaniem ośmiornicę obgotowujemy, a potem w mniejszych kawałkach grillujemy. Ośmiornica doskonale komponuje się z innymi owocami morza. Możecie je mieszać i dodawać do dań. Pyszna będzie także zupa z różnymi owocami morza.

Zobacz też: Małże - 25 przepisów na wyjątkowe owoce morza

Jeszcze innym sposobem na wykorzystanie ośmiornicy jest jej zamarynowanie. Po ugotowaniu kroimy mięso na małe kawałki i doprawiamy. Solimy, dodajemy czosnek i chili, ewentualnie ulubione zioła. Umieszczamy mięso w słoiku i zalewamy octem, na przykład winnym. W ten sposób możemy ośmiornicę przechowywać przez kilka miesięcy, nawet do pół roku. Będzie świetna do sałatek lub carpaccio z ośmiornicy.

Jak smakuje ośmiornica?

Ośmiornica jest bardzo delikatna w smaku. To właśnie dlatego świetnie nadaje się do przyrządzania w sosach czy zupach – przejmuje smak warzyw i przypraw. Odpowiednio przygotowane mięso jest mięciutkie i rozpływa się w ustach. Ośmiornica ma lekki morski posmak, a swoją strukturą i kolorem przypomina nieco mięso kurczaka. Jest jednak od niego zdrowsza i ma dużo ciekawszy smak. W wielu daniach może więc z powodzeniem kurczaka zastępować.

Jak jeść ośmiornicę?

Jedząc danie z krewetkami czy małżami musimy pamiętać o obraniu ich z pancerzyka czy skorupki. W przypadku ośmiornicy właściwie nie ma tego problemu. Oczyszczanie ośmiornicy ze zbędnych elementów następuje bowiem na etapie obróbki przed dodaniem jej do dania. Dlatego właśnie możemy cieszyć się naszą potrawą w pełni, nie myśląc o tym, że musimy czegoś unikać. Zazwyczaj ośmiornica podawana jest już pokrojona, jeśli na przykład jemy sałatkę lub danie z makaronem. Wtedy jemy ją po prostu używając widelca, tak samo kiedy do potrawy użyte zostały małe ośmiorniczki. Zdarza się jednak, że zamówimy danie, w którym macki ośmiornicy podawane są w całości, na przykład z ziemniakami. Do jedzenia używamy więc noża i widelca, krojąc macki na mniejsze kawałki. Jeśli boicie się podjąć trudu samodzielnej obróbki ośmiornicy, koniecznie zamówcie ją w jednej z dobrych restauracji. Wiele lokali serwuje obecnie owoce morza na świetnym poziomie – to też dobry sposób, żeby sprawdzić, jak ośmiornica powinna smakować, jeśli jest dobrze przygotowana. A kiedy już będziecie wiedzieć do jakiej konsystencji i smaku dążyć, pozostanie tylko sięgnąć po fartuch, zakasać rękawy i przygotować własne dania, w których ośmiornica odegra pierwszoplanową rolę.