Szybkowar jak sama nazwa wskazuje ma gotować szybko. Dzięki temu staje się jednym z naszych ulubionych kuchennych akcesoriów. Gotujemy w nim niemal wszystko – od zup przez gulasze po potrawki. Sprawdźcie, jak korzystać z szybkowaru!

Zwykły garnek? Szybkowar to coś więcej!

Niektórzy nie doceniają zalet szybkowaru i traktują go po prostu jak kolejny zwykły garnek na kuchennej półce. Tymczasem szybkowar działa nieco inaczej i może znacznie ułatwić nam prace w kuchni. Przede wszystkim jego podstawową zaletą jest to, że przygotowuje jedzenie w bardzo krótkim czasie. Świetnie nadaje się do przygotowania dań jednogarnkowych – wystarczy, że wrzucimy do środka wszystkie potrzebne składniki, szczelnie zamkniemy pokrywę i pozwolimy potrawie spokojnie się gotować.

Do tego, jedzenie w szybkowarze możemy przyrządzić właściwie bez dodatku tłuszczu. Nasze dania nie przypalą się, a my nie skończymy wieczoru skrobiąc dno garnka. Ponadto, szybkowar wydobywa z warzyw, mięsa czy innych produktów pełnię smaku – dania w nim zrobione są po prostu bardzo smaczne. Składniki dzięki odpowiedniej technice gotowania nie tracą witamin i minerałów. Inna zaleta korzystania z szybkowaru? Nie ma ryzyka, że coś wam wykipi, więc nie będziecie musieli specjalnie sprzątać. Minusem szybkowaru jest to, że nie możemy sprawdzać w trakcie gotowania smaku potrawy i ewentualnie jej doprawiać. Wszystkie składniki zamykamy w garnku i otwieramy go dopiero, kiedy potrawa jest już gotowa. Poza tym trzeba pamiętać, żeby z naszym garnkiem obchodzić się ostrożnie. Jeśli nie będziemy postępować zgodnie z zasadami użytkowania szybkowaru, zawartość garnka może nawet wybuchnąć!

Szybkowar – jak działa?

Szybkowar to nic innego jak garnek pod ciśnieniem. Samo naczynie przypomina zwykły garnek, ale za to pokrywka jest już nieco inna. Została bowiem zaprojektowana tak, by umożliwić szczelne zamknięcie garnka. Co nam to daje? Pod wpływem temperatury w naczyniu wytwarza się ciśnienie, które przyspiesza proces gotowania.

Jak gotować w szybkowarze? Jedną z najważniejszych zasad jest wlanie do garnka odpowiedniej ilości wody. Chcemy, by składniki naszego dania nie wystawały ponad powierzchnię wody. Dzięki temu wszystkie równomiernie się ugotują. Bardzo ważnym elementem szybkowaru jest zawór bezpieczeństwa umieszczony w pokrywce. To przez niego uchodzi nadmiar powstałej w procesie gotowania pary wodnej. Po zamknięciu szybkowaru i włączeniu kuchenki czekamy do momentu aż ciśnienie będzie na tyle wysokie, że przez zawór zacznie wydobywać się para - powinien on zagwizdać, podobnie jak czajnik. Od tego momentu potrawa zaczyna się gotować, a my możemy mierzyć czas.

Bardzo ważną zasadą obsługi szybkowaru jest nieotwieranie go od razu po zakończeniu gotowania. Ciśnienie może sprawić, że potrawa rozpryśnie się na wszystkie strony, a my zostaniemy poparzeni. Przed otwarciem garnka uchylamy więc zawór i dopiero kiedy większość pary się ulotni otwieramy urządzenie. Dobrą opcją jest także delikatne schłodzenie garnka np. pod zimną wodą lub przy pomocy namoczonej ściereczki. Mamy wtedy pewność, że możemy go otworzyć i nic nam się nie stanie. 

Co gotować w szybkowarze?

Co możemy przygotować w szybkowarze? Odpowiedź jest prosta: właściwie wszystko. Bardzo szybko ugotujemy w nim warzywa - nie będziemy już musieli długo czekać na ziemniaki do obiadu czy buraki do sałatki. Ile gotować ziemniaki w szybkowarze? Przy wysokim ciśnieniu i jeśli będą średniego rozmiaru lub pokrojone na kawałki ugotujemy je już po ok. 5 minutach!

Tak jak wspominaliśmy, szybkowar doskonale nadaje się do przygotowywania dań jednogarnkowych. Przygotujecie w nim gulasze i dania mięsne, takie jak na przykład golonka. Dzięki technice gotowania w szybkowarze mięso będzie soczyste i pełne smaku. Do gotowania w szybkowarze nadają się też gołąbki, fasolka po bretońsku czy bigos. Przygotujemy w nim również różnego rodzaju zupy i przetwory, takie jak dżemy czy konfitury. Wiele szybkowarów jest wyposażonych w automatyczne tryby gotowania różnych dań - to jeszcze bardziej ułatwia nam pracę, ponieważ nie musimy się zastanawiać i sprawdzać, ile czasu na ugotowanie będzie potrzebowała zupa lub gulasz.

Szybkowar a parowar – co będzie lepsze?

Często zastanawiamy się, co lepiej wybrać - szybkowar czy może parowar? Jeśli zależy wam na szybkim przygotowywaniu potraw postawcie na szybkowar. Gotuje dania szybciej niż parowar, poza tym przygotujecie w nim nie tylko poszczególne składniki, ale i całą potrawę. Co więcej, w szybkowarze również możecie gotować na parze, wystarczy, że warzywa czy mięso umieścicie w specjalny koszyczku. 

Szybkowar – jaki kupić?

Przede wszystkim kupując szybkowar powinniśmy dopasować go do kuchenki, którą mamy. Szybkowary na kuchnekę gazową czy elektryczną są bardzo popularne i łatwe do znalezienia. W sklepach znajdziecie także szybkowar na indukcję, wystarczy tylko poszukać garnka z symbolem spirali. Są również i takie szybkowary, które bardziej przypominają robota kuchennego - mają specjalną podstawę i działają po podłączeniu do prądu. Szybkowary zwykle wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej, dzięki czemu na pewno posłużą nam przez wiele lat. Ile kosztuje szybkowar? Ceny szybkowarów zaczynają się od ok. 100 zł. 

Jeśli nie gotujecie obiadów dla kilku osób lub na kilka dni, kupcie mniejszy szybkowar. Zwykle szybkowary mają jednak stosunkowo dużą pojemność, standardem są garnki 3- lub 5-litrowe. Dla dwu- lub trzyosobowej rodziny dobrym wyborem będzie garnek do 5 litrów, w zależności od tego, jakie dania przygotowujecie. Z kolei większe szybkowary sprawdzą się tylko w sytuacji, gdy gotujecie porcje na zapas lub dla większej ilości osób. 

Czy warto kupić szybkowar? Oczywiście, że tak! Ten garnek sprawi, że nawet osoby, które rzadko wchodzą do kuchni, żeby coś ugotować, mogą zacząć samodzielnie przygotowywać sobie proste posiłki. Taki garnek przyda się w każdym domu, ponieważ znacznie usprawnia proces gotowania - to, na co zwykle przeznaczaliśmy dużo czasu, przygotujemy dwa lub trzy razy szybciej.