Trzeba przyznać, że ciasto francuskie na słono daje ogromne pole do popisu – można z niego wyczarować danie praktycznie z każdym składnikiem, tworząc niebanalną przekąskę czy sycący obiad. Pasuje do niego wszystko, można je wykorzystać na każdą okazję… czy istnieje bardziej uniwersalny produkt? Nie!

Ciasto francuskie na słono - jak zrobić?

Ciasto francuskie możemy oczywiście przygotować w domu, ale warto wiedzieć, że jego zrobienie jest pracochłonne i czasochłonne. Zwykle wybieramy więc ciasto ze sklepu - w tym przypadku warto sprawdzać jego skład, tak by był jak najlepszy.

Ciasto francuskie daje nam ogromne możliwości w kuchni, ponieważ w zależności od dodatków możemy przygotować je na słono lub na słodko. Samo ciasto ma neutralny smak i dobrze pasuje do większości składników. Nawet jeśli nie planujemy żadnych wypieków kupmy jedną rolkę ciasta francuskiego na zapas. Ciasto jest bowiem pakowane w plastry, zwinięte na kształt walca. Kiedy nagle najdzie nas ochota na coś dobrego lub pojawią się niespodziewani goście, wystarczy płat ciasta, odpowiednie dodatki i w kilka chwil możemy przygotować zarówno coś do pochrupania, awaryjne danie, jak i bardziej sycący posiłek. I to wykorzystując składniki, które mamy w lodówce.

Jak upiec ciasto francuskie na słono? Kiedy dodamy do niego ulubione składniki, włóżmy gotowe danie do piekarnika i pieczmy aż do momentu kiedy się zezłoci i stanie chrupiące.

Sprawdź też przepisy na ciasto filo!

Ciasto francuskie na słono - przekąska i danie główne

A jak wykorzystać ciasto francuskie na słono? W naszej galerii znajdziesz kilkanaście pomysłów, wiele z nich w wykorzystaniem dosłownie kilku składników. Co więcej ciasto francuskie pozwala na wykorzystanie produktów, na które nie mamy pomysły lub gdy zostały nam resztki mięsa czy warzyw z dnia poprzedniego. W końcu jako farsz do pasztecików idealnie sprawdzi się poświąteczna kapusta z grzybami, a do tarty z brokułem można dodać upieczonego kurczaka z wczorajszego obiadu.

Jednak to nie wszystko, bo ciasto francuskie może być także bazą do stworzenia bardziej wykwintnego obiadu. Klops z jajkiem, dorsz z suszonymi pomidorami i orzechową kruszonką czy polędwiczki w cieście francuskim to tylko kilka naszych pomysłów. Więcej znajdziesz w naszym zestawieniu.

Ciasto francuskie na słono z naszej galerii to dla Ciebie zbyt mało? Zajrzyj więc do naszych innych galerii:

Ciasto francuskie na słodko

Ciasto francuskie z jabłkami

Tarta z ciasta francuskiego ze szpinakiem