Pierożki chińskie na parze to najczęściej jadana w Polsce postać tego przysmaku. Choć sama nazwa dim sum odnosi się ogólnie do przekąsek, często jest używana jako określenie właśnie tych pierogów. Delikatne i cienkie ciasto z mąki pszennej i gorącej wody ma sporą elastyczność i rożni się od tego wykorzystywanego do polskich pierogów. Różni się też oczywiście nadzienie.

Pierożki chińskie – nadzienie

Jest ich mnóstwo – jedne bardziej tradycyjne, inne prezentują nowoczesną wersję pierożków chińskich. Do tych klasycznych należy farsz wołowy, krewetkowy, grzybowy, warzywny. Do jego przygotowania używa się też roślin strączkowych, drobiu – kaczki, kurczaka, a dodatek do szpinaku w nadzieniu często stanowi ser. Najczęściej wykorzystywanymi warzywami są zaś marchewka, cukinia, pietruszka, pietruszka, także ser naciowy. W odróżnieniu od polskich, pierożki chińskie nie są bardzo ciasno napakowane farszem. Skleja się je w sakiewkę lub podobnie jak nasze pierogi, ale z wykończeniem przypominającym fale.

Pierożki chińskie - gotowanie

Następnie pierożki chińskie gotuje się na parze – najlepiej, choć nie jest to konieczne, w specjalnym bambusowym koszyczku – takim, w jakim danie podaje się w restauracjach i barach chińskich. Gotowanie trwa 10-12 minut – tak, aby pierożki chińskie nie były twarde, ale i nie za miękkie – tak jak w przypadku włoskich makaronów, najbardziej pożądanym stopniem jest „al dente”. Pierożki chińskie można też gotować w tradycyjnie sposób, w wodzie lub smażyć.

Pierożki chińskie można ugotować też w zupie – na przykład, wkładając je do garnka na 10 minut przed końcem gotowania. Są znakomitym dodatkiem do wielu azjatyckich zup, ale świetnie smakują z dobrze nam znanym rosołem.

Pierożki chińskie, jakie najczęściej jadamy, to wontony lub dim sum, jednak warto zaznaczyć, że niezwykle bogata kuchnia chińska ma w swoim wachlarzu także inne ich rodzaje. Wiele kuchni azjatyckich ma zresztą tego typu dania w swoim dorobku – japońskie gyoza i tybetańskie momo coraz częściej pojawiają się w restauracjach w Polsce, ale najpopularniejsze wciąż są indyjskie samosa i pierożki chińskie gotowane na parze.