Klasyczna zupa koperkowa to obok szczawiowej czy jarzynowej równie popularny wiosenny klasyk na pierwsze danie. Zupę koperkową z ryżem się kocha, albo jej nie znosi. Długo można się zastanawiać, dlaczego. Jest przecież aromatyczna, lekka, a jednocześnie zabielana i smakuje przeważnie naprawdę swojsko, domowo. Łatwo zepsuć ją jednak 1 popularnym błędem - i dlatego nie smakuje tak, jak powinna. Stąd tak skrajne opinie na jej temat. Uniknijcie tego błędu, a pokocha ją wreszcie cała rodzina. 

Klasyczna zupa koperkowa - co może pójść nie tak?

Zupa koperkowa z ryżem nie lubi przesady w żadną stronę. Koperek jest na tyle wyrazisty i pachnący, że nie potrzebuje już innych przypraw. Jeśli dajecie do zupy cały pęczek (robicie z niego głównego bohatera), pomińcie już inne wyraziste przyprawy czy zioła. Wystarczy tylko pieprz i sól. Zupełnie nie sprawdzą się tu ani estragon, ani cząber, ani inne świetne (ale do innych potraw) zioła. 

Innym popularnym błędem, przez który zupy koperkowej szczególnie nie lubią dzieci, jest rozgotowywanie ryżu i koperku w zupie. Oba te składniki dajcie dopiero pod koniec gotowania, na 5 minut przed zestawieniem z ognia. Dzięki temu koperek zachowa swój smak (zdąży oddać go zupie w tym czasie), zachowa kolor i będzie wyglądać zdecydowanie ładniej. Zupa koperkowa z ryżem przez rozgotowany ryż nie nabierze też konsystencji budyniu (chyba że właśnie taką lubicie). Zabielanie zupy jest opcjonalne: dzięki temu zupa będzie miała prawdziwie domowy smak i wygląd, ale niektórzy wolą ją bez dodatku śmietany. 

Zamiast ryżu koperkową możecie wzbogacić mięsnymi pulpecikami. Doskonale odnajdą się one w towarzystwie mnóstwa koperku. Aby nic nie "latało" po zębach i w nich nie zostało, pokrójcie koperek dość drobno. Nie bójcie się też używać przy tym łodyżek - mają tak samo dużo smaku jak górne części świeżego koperku. Jak zrobić dobrą, wiosenną zupę koperkową? Przepis poniżej.

Zupa koperkowa z ryżem - przepis

Składnik (na 4 porcje)

  • litr bulionu warzywnego lub drobiowego
  • spory pęczek koperku
  • 3-4 młode marchewki
  • dymka ze szczypiorkiem
  • 2 łyżki masła lub oleju
  • przyprawy: sól, pieprz
  • 150-200 g ugotowanego ryżu

Opcjonalnie, do zabielenia: dla chętnych: 4 łyżki śmietany 18%.

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotujcie i odstawcie ryż do przestudzenia. Jeśli macie gotowy, przystąpcie od razu do gotowania zupy. 
  2. Umyjcie i obierzcie warzywa. Pokrójcie marchew w krążki, a dymkę ze szczypiorkiem drobno posiekajcie. 
  3. W garnku roztopcie masło lub rozgrzejcie oliwę. Podsmażcie przez ok. 10 minut warzywa, następnie dodajcie bulion. Przyprawcie solą, pieprzem i gotujcie na małym ogniu, aż warzywa zmiękną. 
  4. Sprawdzajcie w międzyczasie ich miękkość. Gdy będą prawie gotowe, dodajcie posiekany drobno koperek i ryż, gotujcie ostatnie 5 minut.
  5. Zestawcie zupę z ognia, wlejcie chochelkę zupy do miseczki, rozmieszajcie razem ze śmietaną, wlejcie z powrotem do garnka i wymieszajcie. Zabielanie zupy możecie pominąć, wyjdzie tak samo smaczna. 

Zamiast ryżu, zupę możecie posypać do podania grzankami lub groszkiem ptysiowym. Możecie też pominąć zupełnie ryż, a zamiast niego dodać na etapie smażenia warzyw 3-4 pokrojone w kostkę ziemniaki.