Babka jajowata, podobnie jak babka płesznik i len, również jest rośliną, która wytwarza dobroczynny śluz (znajduje się on w łuskach). Działa ona osłonowo na wrażliwy żołądek i wspomaga trawienie, przyspieszając procesy trawienne w jelitach. W przypadku babki jajowatej możecie jeść nie tylko nasiona, ale również łuski i łupiny - tymczasem w babce płesznik można jeść tylko oczyszczone nasiona. To jednak nie jedyne zalety babki jajowatej. Jak rozpoznacie i wykorzystacie tę roślinę? Sprawdźcie. 

Co to jest i jak działa babka jajowata?

Babka jajowata rośnie naturalnie nie tylko w rejonie basenu Morza Śródziemnego (zwłaszcza Hiszpanii), ale również w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, w Indiach i Pakistanie. Płoży się również w Polsce - tam gdzie chce, ale zwykle na polach, łąkach i trawnikach, szczególnie na mokrym podłożu i w nasłonecznionych miejscach. Roślina jest niewysoka - rośnie blisko ziemi, a jej liście mają jajowaty lub lancetowaty kształt i lekki meszek na powierzchni. Mogą one podrażniać lub uczulać skórę. Kwiatostany przypominają kształtem kłosy. Babka zakwita na jasnożółto, po czym w ich miejscu pojawiają się beżowo-brązowe nasiona. Dla poprawy samopoczucia wykorzystywane są zarówno nasiona, jak i łuski rośliny. 

Nasiona i łuski dzięki wysokiej zawartości błonnika (aż 64 g / 100 g produktu) wspomagają pracę jelit - z tego znane są najlepiej. Mają właściwości przeczyszczające, rozmiękczają kał i poprawiają perystaltykę (pracę) jelit, co ułatwia i przyspiesza wypróżnianie. Babką jajowatą powinny zainteresować się osoby, którym dokuczają zaparcia. Stosowana we właściwy sposób babka przeciwdziała jednocześnie biegunce (wchłania nadmiar płynów zalegających z jedzeniem w jelitach). 

Babka jajowata daje też jednak inne, dodatkowe efekty. Sprzyja ona utracie zbędnych kilogramów (nasiona chłonąc wodę, pęcznieją w żołądku, dzięki czemu zapewniają uczucie sytości). Błonnik sprawia też, że cukry wchłaniają się znacznie wolniej. Babka ma też niewiele kalorii - do 250 kcal na 100 g. Ma jednocześnie sporo białka (17 g / 100 g). Ponadto śluz z nasion babki jajowatej działa osłonowo na żołądek. Roślina ponadto pomaga obniżać ciśnienie krwi i poziom cukru. Wspomaga też walkę z hemoroidami i żylakami w innych miejscach. 

Co zawierają nasiona babki jajowatej?

Nasiona babki jajowatej są małe i jasnobrunatne. Przypominają one nasiona babki płesznik. Mają one sporo antyoksydantów, a ponadto zawierają białko, tłuszcze, fitosterole i aukubinę, która działa przeciwzapalnie i osłonowo na wątrobę. Fitosterole to zaś substancje roślinnego pochodzenia, które strukturą przypominają cholesterol u człowieka. Pozwalają one obniżyć "zły" cholesterol lub znormalizować jego poziom. 

Jak jeść babkę jajowatą?

Babkę jajowatą można kupić w sklepach z żywnością ekologiczną, aptekach i dużych supermarketach - występuje zwykle jako ziarno, granulki lub w wersji sproszkowanej. Odpowiednia ilość to 5-10 g (1-2 łyżeczki) do 3 razy dziennie. Większa porcja może wywołać wzdęcia i dyskomfort. Koniecznie dodawajcie je do posiłków lub napojów, w tym do zup, jogurtów, sosów, owsianek, owoców czy sałatek. Sproszkowaną babkę jajowatą możecie też dodawać do wypieków: chleba i bułek - jako dodatek do innej mąki. Jedzenie suchych nasion może "zablokować" przesuwanie się pokarmu w jelitach. Z nasion babki jajowatej możecie też zrobić napar - wystarczy zalać 1 łyżkę nasion szklanką gorącej wody i poczekać, aż zaczną wydzielać śluz. Możecie je również wygotować w wodzie - wówczas również otrzymacie żel do wypicia.