Smak i zapach niektórych potraw sprawia, że przenosimy się do wspomnień z dzieciństwa. Tak jest z chlebem. Moja babcia wypiekała bochenki w piecu kaflowym. Nic nie przebije tego smakołyku. Wystarczyła piętka babcinego chleba z wiejskim masłem, aby być najedzonym na resztę dnia. Moja babcia wiedziała, że tył i przód pieczywa będzie obkrojony tuż po wyciągnięciu bochenka z pieca, dlatego też piekła dwa. Obecnie, chcąc uzyskać taki efekt, piekę własne pieczywo w garnku żeliwnym, który możecie dostać w Lidlu. Sprawdźcie koniecznie, jestem pewna, że będziecie korzystać z niego nie tylko do wypieku chleba.

Żeliwny garnek do wypieku chleba - praktyczna rzecz do wielu potraw

Żeliwny garnek do wypieku chleba firmy Ernesto z Lidla to ciekawe naczynie, bez którego trudno byłoby mi już gotować w kuchni. Wychodzą z niego najlepsze gulasze wołowe, nie wspominając o zapiekankach pasterskich, które uwielbia cała rodzina. Dzięki niemu mogę gotować, dusić, zapiekać i piec w piekarniku rozgrzanym nawet do 240 stopni Celsjusza. Żeliwny garnek z Lidla jest bardzo pojemny, jak na swoje wymiary, gdyż może pomieścić niecałe 3l produktu gotowego. Emaliowany środek naczynia zapewnia przyjemne użytkowanie, które także sprawdza się podczas mycia.

Jak wspominają zadowoleni klienci na stronie Lidl.pl:

Jest to garnek, która spełnia moje oczekiwania pod względem zawartości i jakości - to dobra, emaliowana brytfanna. Doskonała do duszenia i smażenia. Czerwony i czarny kolor nadaje stylowy wygląd i można go postawić na stole bez obawy. Zaskakująco rozsądna cena, jeśli porównacie marki.

Garnek kupiłam bo szukałam garnka do pieczenia chleba . Jest odpowiedni dla naszych potrzeb, jeżeli chodzi o rozmiar chleba. Garnek nagrzewa się wszędzie i dobrze utrzymuje temperaturę. Ale nie tylko chleb dobrze spisuje się w garnku, smażę też gulasz czy roladki, najpierw smażę je na gorąco, a potem gotuję w niskiej temperaturze. Pokrywka dobrze uszczelnia garnek i nie zaglądam do garnka - jedzenie było doskonale ugotowane.

Świetny garnek. Wypróbowałem od razu i stwierdziłem, że jest dobry. Nie tylko nadaje się do dobrej pieczeni, ale także świetnie wygląda. To nie był ostatni garnek który kupiłem!

Jak zrobić najlepszy chleb twarogowy w garnku żeliwnym? Prosty przepis

Jak wcześniej wspomniałam, zawsze lubiłam przygotowywać swoje wypieki w domowym zaciszu. Od słodkich bułeczek, po duże, pszenne chleby na drożdżach i zakwasie. Początkowo piekłam je w foremkach silikonowych lub tradycyjnych, jednak w rezultacie przeniosłam się na żeliwo. Garnki żeliwne nie zawiodły mnie już od dłuższego czasu.

Będąc na warsztatach u gospodyń z koła wiejskiego w Zamościu dowiedziałam się, jak zrobić przepyszny chleb twarogowy. Od dłuższego czasu to moje kulinarne "uzależnienie", dlatego wypiekam go przynajmniej 3-4 razy w miesiącu. Jeżeli jesteście ciekawi, jak przygotować taki wyśmienity chleb, zdradzę wam technikę i recepturę krok po kroku.

Składniki:

  • 40 dag twarogu półtłustego
  • 20 g płatków owsianych
  • 3 dag otrębów owsianych lub żytnich
  • 3 dag siemienia lnianego
  • 3 dag pestek dyni
  • 3 dag orzechów laskowych lub włoskich
  • 2 dag drożdży świeżych
  • 1/4 szklanki mleka
  • 1 szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Twaróg możecie zmielić w maszynce do mielenia mięsa lub użyć zwykłej praski do ziemniaków.
  2. Następnie połączcie z namoczonymi w wodzie płatkami owsianymi, otrębami oraz siemieniem lnianym.
  3. Dodajcie posiekane orzechy i pestki dyni.
  4. Zróbcie zaczyn z drożdży z ciepłym mlekiem i cukrem lub miodem. Po około 15 minutach, gdy pojawi się piana włóżcie do miski i wymieszajcie.
  5. Doprawcie szczyptą soli.
  6. Wymieszajcie całość łyżką i wyróbcie rękoma.
  7. Przełóżcie do garnka żeliwnego wysmarowanego oliwą i wyłożonego papierem do pieczenia.
  8. Po 30 minutowym wyrastaniu przełóżcie do nagrzanego piekarnika do 190 stopni Celsjusza.
  9. Pieczcie przez 50 minut do uzyskania chrupiącej i brązowej skórki.
  10. Wyjmijcie i pozwólcie, aby całkowicie przestygnął.