Sos grzybowy to świetny dodatek do bitek, zrazów czy makaronu. Dary lasu mogą podkreślić smak wołowiny czy wieprzowiny - wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj sosu się zdecydujemy. Doskonale będą pasować pieczarki, borowiki, koźlarze oraz kurki. Te ostatnie dodajcie do kurczaka czy kaczki. Delikatny smak tych grzybów podkręcicie dodatkiem oregano czy siekaną pietruszką. Niekiedy jednak smak grzybów może popsuć całe danie, przez uwalniającą się z nich goryczkę. Sprawdźcie, jak tego uniknąć, aby danie nie wylądowało w koszu.

Dlaczego sos grzybowy jest gorzki?

Najczęstszą przyczyną tego, że sos jest gorzki, może być pomyłka podczas zbierania grzybów. Goryczak żółciowy to jeden z tych okazów, który bardzo często jest mylony z borowikiem szlachetnym. Trzonek tego grzyba jest żółtawy, natomiast u jadalnego prawdziwka zazwyczaj biało-kremowy. Jeżeli nawet niewielka ilość goryczaka zostanie dodana do sosu, może sprawić, że cały smak będzie nie do odratowania. Niejadalny goryczak żółciowy wywołuje biegunkę czy inne problemy żołądkowe, dlatego należy się wystrzegać i zbierać tylko te okazy, których jesteśmy pewni.

Jeżeli grzyby są przebrane i wiecie, że wykorzystujecie tylko te jadalne, problem leży gdzie indziej. Do sosu grzybowego możemy użyć surowej cebuli, ale pod jednym warunkiem. Musi być zeszklona na maśle lub oleju przed dołożeniem do niej pokrojonych grzybów. Intensywny smak tego warzywa, pochodzący z zawartości siarki, nie przedostanie się wtedy do pieczarek czy kurek. Dopiero gdy cebula zmięknie, możemy wymieszać pozostałe składniki. Unikajmy też świeżo zmielonego pieprzu. Ta przyprawa w zbyt dużej ilości uwydatni gorzki smak dania i bardzo trudno będzie uratować nasz sos.

Co dodawać do sosu grzybowego, aby go zagęścić?

Lubicie, gdy sos grzybowy jest kremowy, gęsty i delikatnie otula mięso? Poniżej znajdziecie idealne dodatki, które wzbogacają nie tylko smak, ale i teksturę sosu:

  • mascarpone - kremowy serek na bazie śmietany nie zważy się i sprawi, że sos będzie niezwykle gładki i smaczny;
  • ser topiony - to opcja dla tych, którzy szukają rozwiązania na szybko, gdy nie ma nic wymyślnego w lodówce. Ten dodatek świetnie smakuje z maślakami czy kurkami;
  • masło klarowane - lekko orzechowy posmak masła ghee najlepiej pasuje do borowików czy podgrzybków. Podsmażcie na nim czosnek, a sos będzie miał niesamowity aromat;
  • puree z warzyw korzeniowych - genialnie zagęści sos, szczególnie jeśli stawiamy na lekkostrawne pozycje i omijamy tłuszcz szerokim łukiem.