Jeśli chcecie podziwiać skrzydłokwiat w rozkwicie, zastosujcie kilka naszych porad. Aby pomóc roślinie w ukorzenieniu się, wesprzeć jej wzrost i regenerację, zastosujcie 1 produkt z kuchennej szuflady z przyprawami i kilka sprawdzonych porad - bazujących na wiedzy oraz doświadczeniu pasjonatów ogrodnictwa.

Najczęstsze problemy z uprawą skrzydłokwiatu

Decydując się na zakup skrzydłokwiatu bez rozkwitającego pąka, możecie być zaskoczeni, że skrzydłokwiat pięknie rozrasta się wszerz, ale nie chce kwitnąć. O tym, co zrobić, by wreszcie ujrzeć piękne kwiaty, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Innym problemem związanym ze skrzydłokwiatem jest żółknięcie i schnięcie oparzonych liści. Wiąże się to ze zbyt dużą ilością mocnego światła. Skrzydłokwiat nie zakwitnie ani w pełnym słońcu (i może zacząć w nim marnieć lub obumrzeć), ani w pełnym cieniu - gdzie będzie wydawał głównie kolejne liście. 

Inne 2 problemy wiążą się już bezpośrednio z naszym rozwiązaniem. Skrzydłokwiat podczas przesadzania lub tworzenia odszczepek miewa problemy z ukorzenieniem się. Może być też zagrożony pleśnią - zwłaszcza, jeśli jest przelewany zimną i twardą wodą (której używa do podlewania wiele osób). Potrzebuje on miękkiej (przegotowanej lub przefiltrowanej), odstanej i ciepłej wody. Na te 2 problemy pomoże też zaradzić przyprawa z kuchni, którą świetnie znacie z szarlotki. 

Cynamon do kwiatów - jakie zalety ma przyprawa?

Ta pięknie pachnąca, korzenna przyprawa działa świetnie nie tylko w kuchni. Cynamon jest znanym przez ogrodników środkiem ochronnym dla roślin doniczkowych. Jeśli do tej pory stosowaliście ją tylko do słodkich wypieków i deserów, sprawdźcie, jak radzi sobie z pielęgnacją skrzydłokwiatu i innych roślin doniczkowych.

Diterpeny obecne w olejku eterycznym z cynamonu działają owadobójczo - przyda wam się on na mszyce, które mogą atakować skrzydłokwiat. Na inne szkodniki roślina jest znacznie bardziej odporna. Przyprawa zawiera również substancje, które będą chronić skrzydłokwiat przed gniciem, pleśnią i chorobami bakteryjnymi. 

Cynamon do skrzydłokwiatu - do przesadzania, ukorzeniania i jako „opatrunek” 

Jeśli planujecie rozmnożyć i poprzesadzać nowe sadzonki do doniczek, cynamon pomoże wam je ukorzenić. Część z korzeniem zanurzcie w sproszkowanym cynamonie i delikatnie przyklejcie przyprawę dłońmi do końcówki sadzonki. Umieśćcie w podłożu i podsypcie ziemią.

Podczas przesadzania gęstego, ale delikatnego skrzydłokwiatu możecie przypadkowo uszkodzić pęd. Nadłamany pęd obetnijcie i zabezpieczcie „ranę” - uszkodzona roślina potraktowana w ten sposób nie ulegnie grzybom czy bakteriom (które lubią namnażać się w takich miejscach).

Jeśli podczas przesadzania zauważycie nadgniłe korzenie, obetnijcie je i na miejsce cięcia nałóżcie ochronny „opatrunek” z cynamonu (zanurzcie je delikatnie w przyprawie). Roślinę przesadźcie do nowej doniczki i podsypcie porcją świeżej ziemi. 

Jak stosować cynamon do kwiatów? Sposób na pleśń w doniczkach i grzyby

Jeśli wasz skrzydłokwiat ma problem z pleśnią i grzybami, zafundujcie mu specjalny oprysk. 3-4 łyżeczki cynamonu zalejcie litrem wody i odstawcie na 8-10 godzin. Pryskajcie roślinę, gdy tylko zauważycie problem, 1-2 razy w tygodniu. Jeśli zauważycie pleśń na powierzchni ziemi, zacznijcie podsypywać ją cynamonem w umiarkowanej ilości - warstwa nie musi być gruba. Wystarczy 1-2 szczypty, jakbyście posypywali deser lub kawę. Przyprawa pomoże się pozbyć pleśni i zapobiegnie jej dalszemu powstawaniu.