Przepisów na pączki jest bez liku. W wielu częściach Polski można skosztować wyjątkowych, regionalnych paczusiów. Mój dziadek pochodził z rejonów Podlasia, dlatego jego pączki zawierały dodatek ziemniaków. Ugotowane kartofle świetnie nawilżały i spulchniały ciasto. Dziadek smażył pączki na żeliwnej patelni, dzięki czemu smakowały jeszcze lepiej niż zwykłe. Obecnie robię je na patelni żeliwnej z Lidla, którą mam już kilka dobrych lat. Teraz i wy możecie ją zakupić - spieszcie się, promocja nie będzie trwała zbyt długo.

Żeliwna patelnia Ernesto z Lidla - nieśmiertelny pomocnik w kuchni

Żeliwna patelnia Ernesto z Lidla to niezawodny pomocnik, który jest ze mną w kuchni od momentu, kiedy zaczęłam ją urządzać. Nie mogę nie wspomnieć o tym, że ta patelnia jest naprawdę niezniszczalna. Po dłuższym okresie używania potrafi być wręcz coraz lepsza. Optymalne nagrzanie patelni sprawia, że jest świetna przy zamykaniu porów mięsa oraz do skarmelizowania warzyw. Niezwykle poręczna i starannie wykonana w wielu przepięknych kolorach do wyboru. Mimo jej słusznej wagi, każda osoba starsza z łatwością będzie mogła używać tej patelni bez najmniejszego problemu. Można w niej zapiekać do 240 stopni Celsjusza, co ułatwia robienie zapiekanek oraz innych pysznych dań jednogarnkowych.

Jak wspominają zadowoleni klienci na stronie Lidl.pl:

Od dawna zamierzałam kupić żeliwną patelnię grillową i natrafiłam na taką w Lidlu i w dodatku w promocji. Jestem zadowolona z zakupu. Polecam.

Patelnia dobrze nadaje się do kuchenki gazowej lub pieca opalanego drewnem, taki też był cel zakupu.

Piękna patelnia, ale przede wszystkim super jakość i łatwa w użyciu. Jestem z tego zadowolony.

Jak zrobić pączki z gniecionych ziemniaków w żeliwnej patelni?

Pączki z gniecionych ziemniaków to jeden z deserów, który wspominam najmilej. Dziadek zawsze robił je zwłaszcza wtedy, gdy miał zapas ziemniaków w własnej uprawy. Miały niesamowity smak, gdyż były zasilane naturalnym obornikiem, bez sztucznych nawozów. Ziemniaków używał tych mączystych, aby dobrze komponowały się z mąką podczas ugniatania. Jeżeli jesteście ciekawi, jak zrobić takie pączki, podpowiadam wam przepis poniżej:

Składniki:

  • 500 g ugotowanych ziemniaków mączystych
  • 400 g mąki pszennej
  • 5 żółtek
  • 1/4 kostki masła
  • 1/3 szklanki cukru
  • 40 g świeżych drożdży
  • 8 łyżek mleka

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i zagotujcie we wrzątku przez 20 minut.
  2. Przeciśnijcie je przez praskę przynajmniej dwukrotnie.
  3. Zróbcie zaczyn na drożdżach i mleku z dodatkiem cukru.
  4. Odstawcie na około 20 minut do wyrośnięcia.
  5. Przełóżcie do miski z mąką i wbijcie żółtka.
  6. Wyróbcie przez około 10 minut.
  7. Uformujcie kuleczki i pozostawcie na godzinę do wyrośnięcia.
  8. Przygniećcie lekko każdą z nich.
  9. Smażcie na rozgrzanym oleju na patelni żeliwnej przez około 2 minuty z każdej strony.
  10. Gotowe pączki przełóżcie na ręcznik papierowy i oprószcie cukrem pudrem.