Borówki amerykańskie nie ustępują smakiem polskim jagodom. Są one nieco inne (mniej wyraziste w smaku i wodniste), ale ich właściwości są porównywalne do tych, które mają polskie jagody. Co decyduje o ich działaniu? 

Sok z borówki amerykańskiej - właściwości

W soku z borówki amerykańskiej znajdziecie mnóstwo błonnika pokarmowego oraz witamin, w tym z grupy B oraz A,C, E i K. Borówki amerykańskie są pełne przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki prowadzące do infekcji i różnych zapaleń w organizmie. Dzięki bogatej zawartości przeciwutleniaczy sok ten chroni również przed przedwczesnym starzeniem komórek. Znajduje się w nim również sporo minerałów i pierwiastków śladowych, w tym potasu, wapnia i fosforu. Napój pomaga chronić serce i układ krwionośny, wpływając również na obniżenie "złego" cholesterolu. Borówka amerykańska wpływa też pozytywnie na wzrok, szczególnie u osób starszych. Antyutleniacze (w tym antocyjany, które nadają sokowi apetyczny, nasycony kolor) oraz witamina A i B2 pomagają utrzymać prawidłowe widzenie. 

Sok z borówki amerykańskiej - paliwo dla umysłu

Borówki amerykańskie dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów (antocyjanów) chronią struktury mózgu przed uszkodzeniami przez wolne rodniki. Antocyjany poprawiają przepływ krwi do mózgu, co wpływa na pamięć roboczą (krótkotrwałą) oraz proces uczenia się i zapamiętywania. Aktywują one również obszary mózgu związane z funkcjami poznawczymi u seniorów. Podobnie działają również na dzieci. U dzieci w wieku 7-10 lat, którym podawano liofilizowane owoce borówki amerykańskiej zauważono poprawę pamięci krótkotrwałej, koncentracji i nastroju.  

Z badań uniwersytetu w Exeter opublikowanych w czasopiśmie naukowym Applied Physiology, Nutrition and Metabolism wynika, że picie czystego, skoncentrowanego soku z borówki amerykańskiej wspiera pracę mózgu u seniorów. Badanie przeprowadzono na grupie 26 osób w wieku 65-77 lat. 12 osób codziennie piło 30 ml skoncentrowanego soku z borówki amerykańskiej - odpowiednik 230 g świeżych owoców. Pozostałe 14 osób otrzymywało placebo. Po 12 tygodniach picia soku seniorzy zostali poddani serii testów poznawczych, sprawdzających pamięć, koncentrację i funkcje poznawcze. Zaobserwowano, że w grupie osób pijących sok poprawiła się pamięć w zakresie tematycznym testów i zwiększył się przepływ krwi do mózgu, co wiąże się z jego większą aktywnością. Reszta ich codziennego jadłospisu podczas badania pozostawała bez zmian. Badania nad skutecznością soku z borówki amerykańskiej trwają. 

Jak zrobić sok z borówki amerykańskiej? Przepis podstawowy 

Jeśli chcecie uzyskać podobne efekty, co u badanych, zróbcie swój własny, świeży i mocno skoncentrowany sok. Nie dodawajcie do niego cukru, jest wystarczająco słodki (i pyszny). Doskonałej jakości sok z borówki amerykańskiej kupicie też w dobrze zaopatrzonych sklepach z żywnością ekologiczną lub w aptece. 

Składniki: 

  • Borówki amerykańskie (dowolna ilość)

Opcjonalnie, do smaku: jabłko lub inny owoc do smaku (można pominąć).

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie, osuszcie i przebierzcie borówki;
  2. Zmiksujcie je w blenderze na miazgę lub wyciśnijcie w sokowirówce (opcjonalnie, z innym owocem);
  3. Jeśli chcecie, dodajcie nieco wody, by rozcieńczyć sok (wystarczy na dłużej), ale polecamy wersję skoncentrowaną. 

Sok z borówki amerykańskiej najlepiej smakuje na zimno - przed podaniem schłodźcie go w lodówce. 

Źródła:

  • Kalt W, Cassidy A, Howard LR, et al. Recent Research on the Health Benefits of Blueberries and Their Anthocyanins. Adv Nutr. 2020;11(2):224-236. doi:10.1093/advances/nmz065;
  • Tran PHL, Tran TTD. Blueberry Supplementation in Neuronal Health and Protective Technologies for Efficient Delivery of Blueberry Anthocyanins. Biomolecules. 2021;11(1):102. Published 2021 Jan 14. doi:10.3390/biom11010102.