Na myśl o idealnych mielonych przychodzi nam do głowy właśnie moment odkrajania pierwszego kęsa. Widzimy wtedy zarumienioną panierkę, strukturę mięsa wewnątrz po usmażeniu, a także nierzadko soczyste płyny, delikatnie wyciekające z kotleta. O taki efekt wizualny, a następnie smakowy, nam chodzi. Warto trzymać się dobrych proporcji podstawowych składników i wybrać odpowiednie mięso, bo wtedy od kulinarnego sukcesu dzieli nas jedynie łyżka majonezu.

Kotlety mielone z dodatkiem majonezu

Tak, to właśnie ten dodatek najczęściej pojawiał się w dyskusji czytelników przyslijprzepis.pl pod ostatnim artykułem o dodaniu śmietany do mięsnej masy. Majonez jako tłusty, kremowy, aksamitny składnik świetnie podkręci strukturę tak uwielbianych kotletów mielonych. Na 500 g mielonego mięsa wystarczy dodać 1 pełną łyżkę majonezu (ok. 20 g), a następnie wmieszać dokładnie w całą masę wraz z pozostałymi ulubionymi składnikami. Nie przesadźmy wtedy z ilością jajek i raczej ograniczmy dodawanie tłuszczu, np. z przesmażonej cebuli, aby całe danie nie wyszło za ciężkie. Taka wersja najlepsza będzie do mięsa wieprzowego lub wołowo-wieprzowego, ale zachęcamy też do eksperymentów z mięsem drobiowym.

Jak podać kotlety z majonezem?

Przy takim dodatku polecamy zwrócić uwagę na przyprawy dosypywane do masy. Oprócz duetu sól i pieprz, smaku nada zarówno słodka papryka w proszku, jak i odrobina ostrej papryki. W wielu przepisach pojawia się też niedoceniany polski lubczyk. W wersji śródziemnomorskiej można podstawić z kolei na oregano i bazylię - sprawdzi się też dobrze znany miks ziół prowansalskich. Jeśli w daniach mięsnych nie przeszkadza wam czosnek - oprócz cebuli możecie dorzucić również ten składnik. Może to być zarówno rozgnieciony ząbek czosnku, jak i czosnek granulowany. Do gotowych kotletów mielonych z majonezem zalecamy lekkie, orzeźwiające surówki, które nie mają już w sobie śmietany czy właśnie majonezu. Latem sprawdzi się sałata masłowa z nowalijkami i lekkim dressingiem, a z kolei w chłodniejsze miesiące chrupiąca surówka z czerwonej kapusty i marchewki.