Kompot z suszu nie pojawia się w każdym domu na wigilijnym stole. Są też jednak tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez niego świat. Moja rodzina należy do drugiej grupy, dlatego udoskonalamy przepis na świąteczny kompot za każdym razem. Od kilku lat używam do tego wyciskarki z Lidla, która zdecydowanie pomaga w uzyskaniu wyjątkowego aromatu.

Wyciskarka SilverCrest z Lidla - dlaczego jest tak przydatna w kuchni?

Wyciskarka SilverCrest z Lidla to bardzo przydatny sprzęt, który już wcześniej służył mi jako niezbędnik podczas sezonu letniego do sporządzenia weków z przecierem pomidorowym. Świetnie przecierała warzywa na przetwory. Niewątpliwym atutem tego sprzętu jest duży otwór o średnicy 75 mm, dzięki czemu włożymy całe owoce i warzywa. Wyciskarka świetnie radzi sobie zarówno z miękkimi, jak i twardymi okazami. Stoi na antypoślizgowych nóżkach, dlatego nie ma obaw, ze podczas pracy będzie przesuwać się na boki. Łatwa w czyszczeniu i bardzo kompaktowa. Gdy zakończycie pracę i chcecie zlać sok, możecie ją zamknąć specjalnym korkiem typu niekapek - to da wam gwarancję, że blat nie zabarwi się np. sokiem z buraków.

Tylko 20.12 możecie załapać się na superpromocję:

Zadowoleni klienci tak wspominają wyciskarkę SilverCrest na stronie Lidl.pl:

Cenowo wg mnie rewelacyjnie, robiłem sok z jabłek, pomarańczy, kiwi, winogron, marchwi, generalnie super. Trzeba pamiętać o dokładnym wymyciu sitek, ale idzie nieźle (przydaje się ta mała szczoteczka w zestawie). U nas w domu pijemy własne soki owocowe i owocowo warzywne. Jesteśmy zadowoleni.

Kupiłem w sumie trzy, pierwszy zakup dla mojej rodziny, drugi dla mojej mamy, a trzeci dla mojej córki i jej rodziny.

Wyciskarka spełnia swoją rolę i moje oczekiwanie. Ktoś kto kupi nie będzie żałował. Soki wychodzą z delikatnym miąższem. Daje radę z twardymi warzywami tj. marchewka, burak czerwony. No i gwarancja 3 lata robi też robotę!

Co zrobić, aby kompot z suszu nie miał charakterystycznej goryczki?

Mama dodaje swój sekretny składnik, który całkowicie odmienia smak kompotu z suszu. Wtedy wszyscy sięgają po niego jak po najlepszy napój. Wystarczy za pomocą wyciskarki wytłoczyć sok z połowy cytryny i połowy pomarańczy. Dodajcie już do gotowego kompotu w celu korekty smaku.

Składniki:

  • 10 plasterków suszonego jabłka
  • 10 plasterków suszonej gruszki
  • 5 suszonych i wędzonych śliwek
  • 1 garść żurawiny
  • 1 garść moreli suszonych
  • 2 laski cynamonu
  • 4 goździki
  • 2 owoce kardamonu
  • sok z połowy cytryny
  • sok z połowy pomarańczy

Przyda się zestaw dobrych garnków do gotowania kompotu z suszu:

Przygotowanie:

  1. Owoce przekładamy do miski i zalewamy przegotowaną wodą.
  2. Pozostawiamy do namoczenia przynajmniej na około 12 godzin.
  3. Po tym czasie dorzucamy przyprawy korzenne, w tym cynamon, goździki i kardamon.
  4. Po upływie około 12-14 godzin przekładamy do garnka i gotujemy przez 30 minut.
  5. Na koniec przeciskamy ugotowane owoce.
  6. Na koniec skrapiamy sokiem z cytryny i pomarańczy (najlepiej tej deserowej).
  7. Mieszamy dokładnie i podajemy ciepły.