Kiełbasa z grilla

Kiełbasa z grilla to - obok karkówki - najpopularniejsze danie serwowane w Polsce na świeżym powietrzu w sezonie letnim. Istnieje kilka sprawdzonych trików, dzięki którym grillowana kiełbasa będzie jeszcze smaczniejsza.

Liczba przepisów: 2

Jak przygotować kiełbasę na grilla?

Lato od wielu lat kojarzy się Polakom z weekendowymi wypadami w gronie rodziny czy przyjaciół. Imprezy w plenerze nie mogą się obyć bez posiłku, w którego skład wchodzi często kiełbasa z grilla. W każdym sklepie znajdziemy jej rozmaite rodzaje, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.

Kiełbasa na grilla powinna być przede wszystkim tłusta - suche odmiany na ruszcie się po prostu nie sprawdzają. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy wybierzemy kiełbasę wieprzową, czy cielęcą, bo obie powinny spełnić nasze oczekiwania. Pod jednym warunkiem: że nie zechcemy na nich zaoszczędzić. Doświadczenie uczy, że za kilogram kiełbasy nie ma sensu płacić mniej niż 25 zł; tańsze wyroby cechuje zdecydowanie niższa jakość.

Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy kiełbasę trzeba naciąć przed grillowaniem. Zależy to od naszych upodobań smakowych. Jeśli wykonamy kilka nacięć, pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu, ale gotowe danie będzie mniej soczyste. Brak nacinania teoretycznie powinien zatrzymać tłuszczyk wewnątrz kiełbasy, choć nierzadko zdarza się, że mięso na ruszcie i tak pęka w sposób samoistny. W ostateczności można zatem zdać się na przypadek.

Wśród miłośników grilla rozpowszechnił się pogląd, jakoby dobrej jakości kiełbasa nie potrzebowała żadnych przypraw, bo smak porządnego mięsa obroni się sam. Nie zawsze okazuje się to prawdą. Z pewnością można sobie pozwolić na nacieranie kiełbas czosnkiem czy majerankiem albo posypanie ich dobrą przyprawą do grilla. Niektórzy idą nawet jeszcze dalej, napełniając wnętrze kiełbaski za pomocą strzykawki sokiem jabłkowym czy piwem - taki zabieg dodaje potrawie soczystości i aromatu. W tym wypadku zdecydowanie nie należy jej już jednak nacinać.

Kiełbasę grillujemy po 7-8 minut z każdej strony. Kładziemy ją na aluminiowej tacce, nie zaś bezpośrednio na kratce grillowej.

Marynata na kiełbasę z grilla

Marynaty są prostym i znanym już od setek lat sposobem na nadanie mięsu niepowtarzalnego aromatu i większej soczystości. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je także w trakcie rodzinnych czy towarzyskich spotkań przy grillu. Kiełbasa w marynacie musztardowej albo czosnkowej nie będzie wysychać na ruszcie, a poza tym znacznie podniesie swoje walory smakowe.

Jedyny problem w marynatami polega na tym, że po obtoczeniu w nich kiełbasy należy ją odstawić do lodówki co najmniej na dwie godziny - niektóre przepisy podają nawet, że na cztery. Cały proces przygotowania posiłku znacząco się przez to wydłuża, tracąc nieco ze swojego spontanicznego charakteru. Amatorzy marynat uważają je jednak za niezastąpiony dodatek do grillowanego mięsa. 

Przepisy na kiełbasę z grilla

Mogłoby się wydawać, że grillowana kiełbasa nie kryje przed nami żadnych niespodzianek: wrzucamy ją na ruszt, po kilku minutach obracamy i możemy się już szykować na ucztę. Tymczasem nawet tak popularne mięso z grilla da się przyrządzić na kilka niekonwencjonalnych sposobów.

Kiełbasę możemy na przykład owinąć boczkiem albo cienkimi plasterkami cukinii, zaś w nacięcia włożyć żółty ser - taki eksperyment zaciekawi wszystkich pod względem smakowym i wizualnym. Inny pomysł to zawinięcie mięsa w folię aluminiową, razem z cebulką, krojonym ogórkiem marynowanym, masłem i przyprawami. Ciekawym rozwiązaniem kulinarnym jest także biała kiełbasa w musztardowej glazurze, do której dodaje się dla smaku szklankę jasnego piwa.

Z czym podawać kiełbasę z grilla?

Kiełbasa z grilla rzadko bywa serwowana solo. Najczęściej podaje się do niej ziemniaki, frytki czy orzeźwiające sałatki. Świetnym pomysłem okażą się także grillowane warzywa - cukinia, bakłażan, pieczarki - w asyście sera camembert. 

Niektórzy serwują grillowaną kiełbasę z grzankami czosnkowymi bądź chlebem z masłem ziołowym. Hitem są też ziemniaki faszerowane boczkiem i cebulką.