Fasolka szparagowa w okresie letnim ląduje na niejednym talerzu. I choć świetnie smakuje podana w najprostszy sposób – z masłem i bułką tartą, jest na nią wiele innych, równie smacznych pomysłów. Przygotowaliśmy dla Was 15 przepisów, których warto spróbować latem, kiedy to warzywo jest tanie i pyszne. Szczególnie, że robi się je szybko. A dania te obejmują prawie całe menu (poza deserem), bo mamy i przystawki, sałatki zupy i dania główne z fasolką szparagową. To idealny składnik dań wegetariańskich – jak fettucini z pieczarkami czy penne primavera, ale również towarzyszka mięs w roladkach z kurczaka czy wątróbki z pomidorami. Jeśli jednak nie sprawdzicie wszystkich naszych przepisów, nie martwcie się, te dania smakują równie dobrze zimą i wykorzystać można do nich mrożone fasolki.Fasolka szparagowa to świetny składnik, jeśli chodzi o dania na lekki obiad na lato

Fasolka szparagowa – potrawy z fasolki szparagowej

Fasolka szparagowa to warzywo, które najlepiej smakuje w sezonie. Najprościej fasolka szparagowa może być przygotowana poprzez usunięcie twardych końcówek i łyka. Następnie fasolkę szparagową do obiadu należy gotować we wrzątku przez osiem minut i podawać polane roztopionym masłem z podsmażoną bułką tartą. Fasolka szparagowa powinna być intensywnie posolona, aby wydobyć pełnię smaku. Taka fasolka szparagowa może być zajadana jako pełnoprawne danie lub jako dodatek do mięsa. Ponadto fasolka szparagowa może być składnikiem kremowego risotta lub zapiekanki warzywnej.

Co można zrobić z fasolki szparagowej?

Spośród mięs fasolka szparagowa najlepiej komponuje się z mięsem drobiowym. Stąd fasolka szparagowa często dodawana jest dopieczonych pałek kurczaka np.: z dodatkiem cebuli i kalafiora albo dodatek do aromatycznego sosu. Fasolka szparagowa wielokrotnie łączona jest z makaronem, tworząc sałatki lub pełnowartościowe dania główne. Zaskakujące jest, że fasolka szparagowa może być dodatkiem do mięsnych galaret bazujących na dziczyźnie lub sałatek w towarzystwie jajek i czerwonych buraczków. Fasolka szparagowa świetnie łączy się z serami. Warto wypróbować przepisy z dodatkiem parmezanu albo mozzarelli. Dość intrygującym przepisem jest przystawka ze śledziem i chrzanem, w którym wykorzystywana fasolka szparagowa. Słony smak ryby delikatnie wzmacnia smak fasolki szparagowej. Kolejnym sposobem na zastosowanie fasolki szparagowej jest sałatka z tuńczykiem i jajkiem. Najlepiej wybierać tuńczyka w kawałkach niż rozdrobnionego.

Fasolka szparagowa – zupy

Sezonowe warzywo to także sposób na przygotowanie pożywnych zup. Wystarczy przygotować trzy marchewki, trzy ziemniaki, dwie garści fasoli – zielonej i żółtej, korzeń pietruszki i pół selera. Do smaku należy wziąć sól, pieprz oraz naturalną domową kostkę rosołową. Do zabielenia przydadzą się również trzy łyżki śmietany. Na początek ziemniaki, pietruszkę, marchew, seler trzeba obrać, umyć i pokroić w kostkę. Natomiast z fasolki szparagowej powinno się odciąć końcówki i pokroić ją na kawałki. Potem w garnku należy wstawić ok. 2 l wody. Najlepiej tyle, aby warzywa zajęły mniejszą część objętości. Warzyw na razie jeszcze nie trzeba dodawać. Następnie do wody należy dodać sól, zagotować oraz naturalną domową kostkę rosołową. Potem należy wrzucić wszystkie warzywa, liść laurowy oraz szczyptę czarnego pieprzu. Zupę z fasolki szparagowej należy gotować około pół godziny, aby wszystko było miękkie. Pod koniec gotowania należy spróbować i ewentualnie mocniej przyprawić. Ostatnim krokiem jest zahartowanie śmietany i wlanie jej do zupy szparagowej.

Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa do mrożenia może być przygotowana z blanszowaniem lub bez. Dzięki krótkiemu obgotowaniu i wrzuceniu do lodowatej wody, warzywa nie stracą koloru i będą odpowiednio jędrne. Fasolka szparagowa przygotowywana do mrożenia powinna mieć usunięte końcówki i łyko. Następnie powinna być wrzucona do wrzątku i gotowana około dwóch minut. Następnie należy je wyjąć i umieścić w misce z wodą z kostkami lodu. Wystarczy kilkanaście sekund. Potem fasolkę warto wytrzeć z nadmiaru wody. Następnie umieszczamy je w woreczkach strunowych przeznaczonych do mrożenia żywności. Należy dokładnie wyeliminować powietrze, szczelnie zamknąć i wstawić do zamrażarki.

Fasolka szparagowa przygotowywana bez blanszowania będzie dłużej się gotować i nie będzie miała intensywnego koloru. Warto o tym pamiętać przygotowując fasolkę szparagową do obiadu.

Zanim jednak zabierzecie się za przygotowanie dań, przeczytacie nasz artykuł z radami jak gotować fasolkę szparagową, aby nie straciła koloru, smaku i wartości odżywczych.