Domowa chałka – w gruncie rzeczy jest całkiem prosta do zrobienia. W naszej galerii znajdziecie mnóstwo kreatywnych pomysłów, jak urozmaicić to słodkie pieczywo, by było jeszcze lepsze.

Chałka – jak zrobić?

Chałka to słodkie pieczywo drożdżowe, czasami występujące w wersji wytrawnej.  W domowych warunkach możecie przygotować tak samo dobrą chałkę jak z piekarni. Jak to zrobić? W 1/4 szklanki ciepłego mleka roztapiamy drożdże (25 g) z pół łyżki cukru i pół łyżki mąki. Dokładnie mieszamy i pozostawiamy przykryte ściereczką na kilkanaście minut. Drożdże zaczną pracować i zaczyn wyrośnie.

Jedno jajko ucieramy z ok. 2,5 łyżkami cukru. W połowie szklanki mleka rozpuszczamy 2 łyżki masła, studzimy. Do 2 szklanek przesianej mąki dodajemy szczyptę soli, drożdżowy rozczyn, ubite jajka i mleko z masłem. Ciasto wyrabiamy rękami na stolnicy. Następnie zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu – powinno podwoić swoją objętość.

Zaplatamy chałkę i przygotowujemy kruszonkę. Wierzch chałki możemy posmarować roztrzepanym jajkiem, żeby po upieczeniu chałka miała piękną, błyszczącą skórkę. Do 4 łyżeczek masło dodajemy 3 łyżki cukru, ucieramy. Dodajemy pół szklanki mąki i ucieramy do momentu powstania grudek. Posypujemy chałkę kruszonką. Pieczemy w 180 stopniach przez około 25 minut aż chałka się zezłoci.

Chałka – przepis klasyczny

Ciasto, które uzyskujemy w wyniku wyrabiania, powinno mieć gęstą i lekko klejącą konsystencję. Dzięki temu z łatwością podzielimy je na części i będziemy formować pasma, by zapleść naszą chałkę. Piekąc klasyczną chałkę, pamiętajmy o tym, że powinno dobrze wyrosnąć. Przed włożeniem do piekarnika, dajmy jej trochę czasu na wyrośnięcie. Dzięki temu będzie smaczniejsza i nie popęka w trakcie pieczenia.

Wyrośnięte ciasto możemy lekko rozwałkować, a następnie podzielić na trzy części. Z każdej części ciasta formujemy średniej grubości wałeczek. Następnie zaplatamy chałkę tak samo jakbyśmy pletli warkocz. W środku umieszczamy jeden wałek, a pozostałe po bokach i po kolei przekładamy, tworząc zaplecione ciasto. Jeśli nie chcecie zaplatać chałki, wykorzystajcie do jej pieczenia specjalną ceramiczną formę. Wystarczy, że umieścicie w niej ciasto i kilka razy uderzycie formą o stół, żeby usunąć powietrze. Forma sprawi, że chałka nabierze okrągłych, pięknych kształtów.

Klasyczna chałka może mieć kruszonkę lub nie, w zależności od tego, jak lubicie. Taka chałka najlepiej smakuje sama, z masłem lub owocowym dżemem czy konfiturą. Może też stać się bazą do słodkich deserów, takich jak zapiekany pudding. Chałka, nawet czerstwa, może posłużyć za bazę do tostów francuskich czy słodkich zapiekanek.

Chałka – eksperymentuj!

Chałka, jak każde pieczywo, daje nam duże pole do eksperymentowania. Warto zacząć urozmaicać podstawowy przepis zwłaszcza na poziomie dodatków. Do kruszonki możecie dodać cynamon lub nieco przyprawy korzennej, z kolei do samego ciasta świetnie pasują rodzynki, orzechy czy drobno pokrojone suszone owoce.

 Posypujecie słodkie wypieki makiem lub przyrządzacie chałkę z sezamem. Co ciekawe, do ciasta dodajecie na przykład kakao i w ten sposób powstaje „łaciata” chałka. Dobrym pomysłem jest też dodanie do ciasta kawy. Bazowy przepis na ciasto na chałkę można też wykorzystać do przygotowania drożdżówki z czekoladą, orzechami czy cynamonem.

Możemy też eksperymentować ze sposobem zaplatania chałki. W naszej galerii znajdziecie na to co najmniej kilka pomysłów. Ciasto na chałkę możecie także uformować w kilka mniejszych chałek.