Sałatka jarzynowa już dawno skradła serca Polaków. Ten niezawodny klasyk cieszył się popularnością już w latach 70. i 80. Podaje się ją podczas różnych świąt i uroczystości rodzinnych. W każdym domu smakuje jednak nieco inaczej, w zależności od użytych składników i sposobu przygotowania. Niektórzy chętnie dodają groszek lub kukurydzę, dla innych jest to czymś niedorzecznym. Ile rodzin, tyle sałatek jarzynowych. Niezmienne jest jedno – od lat wszyscy ją uwielbiają. 

Czego nie dodawać do sałatki jarzynowej?

Eksperymentując z sałatką jarzynową, warto wiedzieć, jakich produktów pod żadnym pozorem nie można używać. Żeby nie zepsuć smaku sałatki jarzynowej, unikajcie przede wszystkim cebuli. Sałatka, do której dodane jest to warzywo, szybciej fermentuje, a jej smak nie jest zbalansowany. W dodatku taka sałatka nadaje się do spożycia tylko w dniu jej przygotowania. 

Również Magda Gessler unika dodawania cebuli do sałatki jarzynowej. Zdaniem restauratorki, warzywo to sprawia, że sałatka z czasem nabiera nieatrakcyjnego zapachu. Nie tylko cebula skraca datę ważności sałatki jarzynowej, robi to też jajko i por, dlatego najlepiej dodawać je do porcji, którą podajemy na stół, nie do całości, którą zamierzamy przechowywać w lodówce.

Ile czasu można przechowywać sałatkę jarzynową?

Wiele osób zastanawia się, ile czasu sałatka jarzynowa może stać w lodówce. Jest to ważne, ponieważ zazwyczaj przygotowuje się ją z pewnym wyprzedzeniem. Sałatka jarzynowa z majonezem jest potrawą krótkotrwale przydatną do spożycia. Przyjmuje się, że powinno się ją zjeść w ciągu 3-4 dni, a bardziej rygorystyczne wytyczne mówią nawet, że należy ją spożyć w ciągu 48 godzin. Jeżeli do całości nie dodacie majonezu, możecie przechowywać ją parę dni dłużej, Majonez najlepiej jest dodać do tej porcji sałatki, którą będziecie podawać świeżo na stół. 

Temperatura w lodówce, gdzie przechowywana jest sałatka jarzynowa, powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. W wyższej temperaturze mogą namnażać się bakterie. Pamiętajcie również o higienicznym nabieraniu sałatki: nie róbcie tego łyżką lub widelcem, który mieliście już w ustach.