Miody tego typu można również zakupić w sklepie. Jeśli jednak chcecie mieć pełną kontrolę nad ilością dodatków i wzmocnić miód po swojemu, skorzystajcie z naszej receptury na miód z potrójnym doładowaniem. Najlepiej będzie jeść go w surowej formie - już bez podgrzewania. Miód traci swoje właściwości już w temperaturze powyżej 40 st. C. Jednym z dodatków do tego miodu jest pierzga. 

Pierzga - właściwości dla osłabionych i tych w formie

Pierzga to pokarm pszczół wymieszany z miodem i śliną owadów. Na każdej ramce znajduje się go stosunkowo niewiele, dlatego potrzeba sporo pracy i czasu, by pozyskać potrzebną ilość. Pierzga zawiera podobne składniki, co miód, w tym mnóstwo witamin ( A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D i K) oraz minerałów: 

  • żelaza
  • krzemu
  • magnezu
  • selenu
  • cynku
  • miedzi 
  • potasu
  • fosforu
  • manganu
  • sodu

Pierzga ma też dużo białka, enzymów, węglowodanów i kwasów tłuszczowych (nasyconych i nienasyconych). Zawiera też aminokwasy egzogenne (takie, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować sam). Pierzga jest nasycona składnikami odżywczymi, dlatego świetnie regeneruje i wzmacnia osłabiony, przemęczony organizm. Z dodatkiem pierzgi można robić różne odżywcze koktajle i napoje. Popularny jest też miód z pierzgą - jest ona jednym ze składników naszej mikstury.

Pyłek pszczeli - dlaczego warto dodawać go do miodu?

Pyłek to drugi dodatek od pszczół do naszego supermiodu. Są to kuleczki z kwiatowego, zbieranego przez pszczoły pyłku. Trzymają one formę dzięki ślinie pszczół, która doskonale je zlepia. Pyłek ma wspaniały, złożony smak, zapach, a w nieprzetworzonej postaci przyjemnie chrupie. Można do dodawać m.in. do gotowych owsianek, jaglanek, do koktajli, wody, jogurtów czy soków.

Zawiera on mnóstwo różnych soli mineralnych - oprócz tych, które są dostępne w pierzdze, ma też bor, platynę, cyrkon, srebro, pallad i tytan. Pyłek jest też ceniony ze względu na zawartość wzmacniającej włosy i paznokcie biotyny, obecność witamin (A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12) oraz:

  • inozytolu

Niegdyś był on uważany za witaminę (B8), obecnie jest to związek witaminopodobny. Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i cholesterolu, pozytywnie wpływa na samopoczucie miesiączkujących kobiet, wspiera regulację poziomu hormonów i nastroju (stabilizuje go i poprawia). Bierze też udział w syntezie hormonów (w tym serotoniny - „hormonu szczęścia”.

  • kwercetyny

Jest ona antyoksydantem, który zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, a oprócz tego przeciwdziała powstawaniu miażdżycy i ma właściwości antywirusowe. Pomaga też kontrolować poziom tkanki tłuszczowej. 

  • kwasu pantotenowego

Inaczej nazywa się go witaminą B5. Jest ona niezbędna do produkcji przeciwciał, które wzmacniają naszą odporność na infekcje. Oprócz tego bierze udział w syntezie hormonów, pomaga obniżyć cholesterol oraz przyspiesza regenerację (w tym gojenie się ran) i spowalnia starzenie się. 

Miód z potrójnym doładowaniem zawiera również imbir, który działa antybiotycznie. Jeśli chcecie osiągnąć bardziej korzenny smak, dodajcie też nieco cynamonu (jeśli nie macie na niego uczulenia) i kardamonu. Pomocne (i pięknie pachnące) będą również goździki, które zawierają eugenol - kolejny przeciwzapalny i przeciwbólowy składnik, obecny w olejku eterycznym tej przyprawy. 

Miód z pierzgą, imbirem i pyłkiem pszczelim - przepis

Składniki:

  • 200 ml płynnego miodu
  • 50 g pyłku pszczelego
  • 50 g pierzgi

Opcjonalnie, dla smaku i lepszego efektu: 1-2 łyżeczki suszonego (sproszkowanego) imbiru.

Sposób przygotowania:

  1. Zmielcie lub zblendujcie pyłek z pierzgą. Możecie je też bardzo drobno posiekać. 
  2. Wyparzcie i wytrzyjcie słoik za pomocą ręcznika papierowego. 
  3. Miód powinien być płynny - jeśli zaczął wam się krystalizować, rozpuśćcie go w ciepłej (nigdy gorącej) kąpieli wodnej. 
  4. Przelejcie miód do wyparzonego słoika, dodajcie pozostałe składniki i wymieszajcie, zakręćcie słoik.
  5. Odstawcie na 1-3 dni, aby miód zgęstniał, a dodatki zmiękły - miód powinien osiągnąć kremową konsystencję. Od czasu do czasu przemieszajcie. 
  6. Przechowujcie w chłodnym i ciemnym miejscu.