Po co przechowywać jedzenie w domu i płacić wysokie rachunki lub nadmiernie obciążać lodówkę, gdy na dworze mamy sprzyjające warunki do chłodzenia? Temperatury w okolicach zera wprost zachęcają do wyłożenia domowych zapasów na balkony i tarasy. Można powiedzieć, że jest to wykorzystanie naturalnych czynników pogodowych, jak robili to nasi dziadkowie. 

Dlaczego nie powinno się trzymać jedzenia na balkonie? 

Przechowywanie jedzenia na balkonie nie jest właściwe z kilku powodów. Jednym z nich są panujące tam temperatury, a dokładniej ich zmienność. Domowe urządzenia chłodzące zapewniają pokarmom stałe warunki, które korzystnie wpływają na ich stan. Każde większe wahanie temperatury może doprowadzić do zepsucia się pozostawionych na zewnątrz produktów. Jeżeli nie zorientujecie się w porę i spożyjecie je, zamiast wyrzucić – grozi wam poważne zatrucie pokarmowe

Innym czynnikiem, wpływającym na jakość oraz bezpieczeństwo dań i artykułów spożywczych, wystawianych na balkony, jest słońce, które nie tylko w okresie letnim potrafi zmienić temperaturę oświetlanych rzeczy.  

Warunki higieniczne, panujące na zewnątrz, to kolejna ważna kwestia. Obecność ptaków, takich jak gołębie i sroki, oraz kurzu unoszącego się w powietrzu sprawia, że do źle zabezpieczonych produktów dostają się bakterie i brud, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wasz układ pokarmowy i zdrowie. 

O czym należy pamiętać, wykładając jedzenie na balkon? 

Jeżeli z jakichś powodów musicie przechowywać jedzenie na zewnątrz, pamiętajcie o tym, by jak najlepiej je zabezpieczyć. Chodzi nam o szczelne zapakowanie produktów, które ochroni je przed brudem i ciekawskimi ptakami. 

Zwracajcie uwagę na zmieniające się temperatury. Jeżeli w prognozie pogody podawane jest ocieplenie, lepiej przenieście żywność do lodówki

Ułóżcie produkty na balkonie tak, by słońce nie miało do nich dostępu. Zazwyczaj któryś z rogów tarasu jest mniej doświetlony i w związku z tym będzie odpowiedni do wykorzystania. Dobrym ekranem przeciwsłonecznym są również meble znajdujące się na balkonie.